FOR ARCH
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany
Soutěž
GRAND PRIX - FOR ARCH 2020

Obory veletrhu

Veletrh FOR ARCH představí již zítra téměř 400 vystavovatelů


Stavební veletrh FOR ARCH představí od úterý 22. září do soboty 26. září 2020 produkty 375 vystavovatelů z pětí zemí. Již 31. ročník nejvýznamnější akce svého druhu u nás se koná tradičně na výstavišti PVA EXPO PRAHA a kromě přehlídky novinek a trendů od klíčových společností napříč stavebními obory přinese také atraktivní doprovodný program. Pro návštěvníky je již připraveno 22 000 čtverečních metrů poutavých expozic, poradenská centra s odborníky i série odborných přednášek a konferencí. V pátek 25. září přibude novinka, jednodenní výstava FOR CITY. Veletrh FOR ARCH letos mimořádně proběhne v souběhu s veletrhem pro zahrady FOR GARDEN. Letňanské výstaviště se navíc proměnilo v zónu s maximální bezpečností a zajistí veškerý komfort návštěvníkům a vystavovatelům. Nenechte si ujít nejvýznamnější oborovou událost tohoto roku!Laboratoř zelené architektury není na jiné planetě


Město Freiburg, ležící téměř u francouzských hranic s počtem něco přes 200 tisíc obyvatel, je unikátní svou zelenou politikou, kterou se již od roku 1998 snaží naplňovat a rozvíjet. Dalo by se říci, že přezdívka „ Laboratoř německé zelené architektury“ je zde opravdu na místě. To, z čeho si můžeme brát příklad, nejsou pouze technologická a strategická řešení, ale celkový přístup k životu.

 

Zdravá mobilita

 

I v historickém jádru na první pohled vidíme jiný životní styl, než známe z našich měst. Město celkově razí progresivní udržitelnou politiku, jak co se týče snižování emisí skleníkových plynů, tak i podporu sociálně funkční společnosti. Pro snižování automobilové dopravy se rozhodlo městskou mobilitu opřít o efektivní tramvajovou síť, cyklistiku a pěší dopravu. Řada hlavních ulic s obchody a službami se stala pěšími zónami, a i v důležitých dopravních tepnách radnice výrazně snížila průjezdnou rychlost. Výsledek je ten, že veřejný prostor je plný lidí, kteří se necítí ohroženi, a užívají si městský život, nakupují na trzích, nebo prostě si jen svojí trasu po městě vychutnávají jako procházku. Pokud chcete obyvatele přesvědčit k alternativnímu řešení, například redukci aut, musíte jim nabídnout vhodnou alternativu v dostupné veřejné dopravě, a ukázat jim benefity, jaké to pro ně má, včetně jejich zdraví. Vysoká efektivnost dopravy pak následně vyžaduje moderní dopravní multimodální uzly, které umožňují křížení různých tipů dopravy. Radnice si zároveň uvědomuje, že musí jít občanům příkladem, a tak i nová budova radnice, i když není úplně v centru, je skvěle dostupná na kole nebo tramvají. Zároveň je to první veřejná energeticky plusová stavba v Evropě. A pro případ, že byste potřebovali někdy auto, tak máte na výběr hned z několika car-sharingových společností, které podporuje městská strategie.

 

 

Inspirace naživo

 

„Mnoho evropských i světových měst soutěží v tom, do jaké míry jsou udržitelná, zelená, ekologická či dokonce bezemisní a díky tomu se můžeme inspirovat přímo v terénu. Cestu do Freiburgu jsme podnikli s jádrem expertního týmu pracujícím na ukázkové čtvrti budoucnosti, která již brzy vyroste v jihomoravských Židlochovicích,“ vysvětluje Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu, a dodává: „V blízkosti Freiburgu měla v 70. letech minulého století vyrůst jaderná elektrárna. Tehdy se obyvatelé rozhodli pro uhlíkovou neutralitu a budování cesty k ní. Unikátnost tohoto konceptu spočívá v zapojování obyvatel do tvorby jejich budoucích domovů od samého počátku, stejně jako to nyní děláme v Židlochovicích. Inspirativní je v tomto německém městě bezpochyby i požadavek pro veškerou novou výstavbu, který musí být v pasivním standardu, a to nejen pro vytvoření podmínek zdravého vnitřního prostředí a podporu sociální bezpečnosti obyvatel, ale i z důvodu celkové energetické koncepce města a jeho dopadů na životní prostředí.“

 

Podle starosty Židlochovic Jana Vituly by měla stavba plánované udržitelné čtvrti nazvané Líchy započít v roce 2022. „Chceme jít naproti soběstačnosti a také využít řadu moderních technologií. Čtvrtě ve Freiburgu bereme jako referenční příklady, podobně inspirativní bychom chtěli být v českém prostředí i v případě naší čtvrti Líchy. Věříme, že může výrazně napomoci k rozvoji celého města, kromě ekologických prvků a smart řešení je pro nás důležitý také sociologický aspekt. Díky této atraktivní možnosti bydlení chceme do Židlochovic přilákat některé nedostatkové profese, pracovat hodláme i s prvky sdíleného bydlení. Židlochovické Líchy by tak měly být v celé řadě věcí nejen na jižní Moravě, ale v celém Česku naprosto unikátní,“ řekl Jan Vitula.

 

 

Město blíže člověku

 

Naši západní sousedé tedy jasně ukazují, že naše budoucnost není pouze o technických řešeních, ale především o stanovení priorit, komunikaci a participaci všech stran. I když udržitelné čtvrtě nepůsobí na první pohled jako estetické skvosty, a domy mají dávku jisté rigidnosti, kvalita uvnitř domů a bloků je ale nesporná. A ta je i prioritou. Stavební hmoty jsou doplněné všude přítomnou zelení – na střechách, fasádách, balkonech i v ulicích, a tak zde vzniká určitý nový typ charakteru, který je člověku příjemný a blízký.

                                                

„Z Brna jsme ujeli jen něco přes 800 kilometrů, ale mám dojem, že jsme přistáli na jiné planetě. Na planetě, kde bydlení je relativně dostupné, kde domy nemusí mít ploty do ulice, kde tramvaj jezdí ve stromořadí a v zeleném pásu, kde v tramvajové smyčce stojí dům (obytný dům!), kde soukromý developer ponechá část pozemku pro veřejné využití, kde zkrátka řada věcí funguje jinak. Vlastně jen dvě věci jsou podobné jako na naší rodné planetě - gravitace a nájemné v bytech,“ komentuje své pocity z exkurze městský architekt Židlochovic Pavel Jura.   

 

I za dvoudenní exkurzi se dá pochytit mnohé, z čeho Freiburg nejen těží svou slávu, ale i spokojený život obyvatel. Naše další počínání by již nemělo být jen sledování vhodných příkladů, ale přenesení

jich do naší běžné praxe. A že to opravdu jde, ukáže třeba projekt čtvrti Líchy.

 

 

Centrum pasivního domu, z.s. (CPD)

Oborové sdružení Centrum pasivního domu již 15 let iniciuje změny, které budoucím generacím přenechají zdravý prostor pro život. Dělá velmi přínosnou osvětu zdravému a úspornému bydlení. Kromě toho, že sdružuje ověřené a kvalitní firmy v oboru a vzdělává odbornou veřejnost, radí a pomáhá i stavebníkům, kteří se při výstavbě nebo rekonstrukci rozhodli myslet nejen na energetickou vyváženost, ale i zdraví a šetrnost vůči všem zdrojům. Nezapomíná ani na programy pro děti. Dodnes je nejvýznamnější a nejrozsáhlejší odbornou platformou v Česku, která podněcuje a moderuje diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu mezi expertní i laickou veřejností. V létě 2019 Iniciovala vznik Deklarace udržitelnosti.

 

 

 

Na letošním veletrhu FOR ARCH jsme pro vás připravili speciální blok přednášek „Chytře na úspory energie”.

 

www.pasivnidomy.cz

www.facebook.com/pasivnidomy.cz

 

Článek připravila Ing. arch. Karolína Vojáčková ve spolupráci s Centrum pasivního domu, z.s.

 

 

 

 Ochutnávka z příprav veletrhu - sobota 19/9
EUREKO MODERNA – lehká moderní střecha
Zajímáte se o prosazení na zahraničním trhu?


Pokud vás zajímá zahraniční trh a řešení, jak svůj výrobek v zahraničí účelně prezentovat, navštivte bezplatné semináře CzechTrade na veletrhu FOR ARCH!

 

Bude se mluvit o inovativním řešení produktu jako jedním z klíčů k úspěchu na zahraničních trzích, seminář je pod taktovkou | mmcité street furniture | a AITAA, a o nových materiálech a jejich použití v souladu s principy cirkulární ekonomiky, slovo si vezme Knihovna materiálů matériO.

 

Každý registrovaný získá volnou vstupenku na veletrh!

 

Své místo si rezervujte na http://bit.ly/for_arch_seminářeMinisterstvo zdravotnictví ČR: Veletrhy běží dál!


Přestože ve středu 16. září oznámilo ministerstvo zdravotnictví zavedení zpřísňujících protiepidemických opatření, veletrhy zůstávají v nastaveném režimu a podzimní veletržní sezóna v Letňanech pokračuje podle plánu. Jak ukázaly již realizované akce AUTOSHOW PRAHA, FOR PETS a FOR DECOR & HOME, na výstavišti PVA EXPO PRAHA se úspěšně podařilo nastavit zdravotně-organizační opatření, která maximálně zajišťují bezpečnost a komfort návštěvníků a vystavovatelů.

Postup zpřísňování opatření v souvislosti s aktuálním vývojem epidemiologické situace v ČR jasně ukazuje, že veletrhy a s nimi související akce nejsou rizikovým místem pro širokou veřejnost a právem tak mohou pokračovat v realizaci plánovaného kalendáře. Ministerstvo zdravotnictví ČR ve středu 16. září uvedlo, že je nutné novými opatřeními snížit sociální kontakt v rizikových provozech, mezi něž zabezpečená výstaviště rozhodně nepatří. Nadále ve stejném režimu proto mohou pokračovat veletrhy, trhy, výstavy a jim podobné akce.

Zároveň není nutné více omezovat počet lidí ve vytčených sektorech. „Nadále platí pravidlo, že prostor, ve kterém se vnitřní hromadné akce konají, musí být rozdělen do organizačně oddělených sektorů, jinak u vnitřních prostor je maximální kapacita sektoru 500 osob. Každý sektor musí mít svůj individuální vstup z venkovních prostor nebo jsou organizátoři povinni vstupy a výstupy ze sektorů časově regulovat tak, aby nedocházelo k nežádoucímu shlukování,“ uvádí ministerstvo.

Přípravy na následující akce podzimu intenzivně běží a již ve dnech 22. až 26. září přivítá letňanské výstaviště návštěvníky nejvýznamnější události sezóny – stavebního veletrhu FOR ARCH. Ten se letos koná v souběhu s veletrhem zahradní architektury, zeleně, nábytku, zahradní a komunální techniky FOR GARDEN. Již v prvních říjnových dnech se v Letňanech představí veletrhy FOR GASTRO & HOTEL (1.–3. 10.) a FOR INTERIOR (1.–4. 10.). Stejně jako při předchozích akcích, také během těch následujících budou na výstavišti PVA EXPO PRAHA nastavena speciální pravidla jako stavebně oddělené sektory, povinnost nošení roušek, rozšířené koridory v halách, koordinační tým kontrolorů dodržování nových pravidel, regulace počtu návštěvníků v sektorech v jeden okamžik i dezinfekce prostor.FOR ARCH 2020 přinese novinky ze stavebnictví, poradenská centra i inovace pro města


Obory veletrhu komplexně pokrývají klíčová odvětví stavebnictví poskytující návštěvníkům ucelený přehled o dění a nabídce v oboru. „V Letňanech se představí nejvýznamnější společnosti z oblastí elektroniky a zabezpečení, stavby, vytápění i wellness & spa a nabídnou produktové novinky i kvalitní práci,“ řekla koordinátorka veletrhu FOR ARCH Kateřina Maštalířová. Mezi vystavovateli najdou návštěvníci prestižní značky, například firmy Heluz, Hanscraft, Jablotron, Fénix, HDL, Ekonomické stavby a další.

 

Pro návštěvníky bude v rámci veletrhu připraven doprovodný program nabízející tematické konference, přednášky, workshopy i semináře. Z čeho mohou návštěvníci vybírat? Tématu bezpečnosti se bude věnovat 5. ročník konference Požární bezpečnost staveb ve středu 23. září, kde se již tradičně setkají hasiči, stavaři, specialisté technologií, facility manažeři i securita. Čtvrtek 24. září bude patřit semináři ZABEZPEČTE SE – BEZPEČNÝ DOMOV od Ministerstva vnitra, Policie ČR a Cechu mechanických zámkových systémů ČR. Během soboty 26. září je možné navštívit přednášky Chytře na úspory energie od Centra Pasivního domu, Den stavby aneb Dřevostavby pod lupou od Asociace dodavatelů montovaných domů a Změny legislativních požadavků na konkrétních příkladech od G SERVIS CZ.

 

Významnou událostí bude premiérová výstava FOR CITY: Inovace pro města, obce a regiony, která se uskuteční 25. září souběžně s odbornou konferencí SMART CITY FOR ARCH v Kongresovém sále výstaviště. Inovativní řešení pro města, obce a regiony se poprvé představí v souběhu s veletrhem FOR ARCH. Hlavními tématy budou moderní technologie všude tam, kde slouží komunitě jako celku v rámci poskytovaných veřejných služeb. Kromě FOR CITY si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu 12. ročníku YOUNG ARCHITECT AWARD 2020 nebo projekty Stavby roku 2020. Letošní FOR ARCH obohatí i CZECH INDUSTRY PHOTO. Podrobnosti a kompletní přehled na: www.forarch.cz/program.

 

Pro návštěvníky z řad profesionálů i široké veřejnosti budou k dispozici odborníci v poradenských centrech připravení bezplatně poradit. Jaká centra bude možné využít?

 

 

Stavební poradenské centrum ČKAIT v Hale 1 poradí s otázkami týkajícími se stavebního zákona a dalších předpisů ve výstavbě, správního řízení, dokumentace ve výstavbě, navrhování a provádění staveb, stavebních materiálů atd. Poradenské středisko pro okna a stínicí techniku v Hale 3 poradí s výměnou nebo opravou oken, stíněním nebo designem i energetickou úsporou. Zájemci se také dozví, na co si dát pozor u montážní firmy při realizaci montáže oken. Poradenské centrum Ministerstva vnitra ČR a partnerů Policie ČR a Cechu Mechanických zámkových systémů ČR s názvem Bezpečná země bude v Hale 3 poskytovat rady a informace, jak správně, a hlavně účinně, zabezpečit majetek a nemovitost. Poradenské centrum vytápění bude mít k dispozici odborníky z Cechu kamnářů ČR a Cechu topenářů a instalatérů ČR, kteří v Hale 3 zodpovědí dotazy týkající se oboru vytápění. Poradenské centrum Asociace bazén a saun ČR poskytne rady a konzultace s návrhem, výstavbou a provozem veřejných i rodinných bazénů. Najdete je v Hale 2. Poradenské centrum dřevostaveb bude umístěno v Hale 1 a poradí těm, kdo řeší výstavbu rodinného domu, rozhodují se, s kým realizovat dřevostavbu nebo se potřebují poradit, jaké technologie jsou nejvhodnější pro vytápění, chlazení či konstrukci domu. Poradenské centrum v oboru světlo a osvětlování v Hale 3 odpoví například na požadavky na osvětlení bytů a domů, doporučí jednotlivé typy místností, poradí se svítidly a výběrem vhodných typů pro jednotlivé prostory i se světelnými zdroji.

 

Kromě vystavovatelů bude na návštěvníky veletrhu FOR ARCH pečlivě připraven také areál PVA EXPO PRAHA. Haly areálu i okolí jsou vybaveny navigačními systémy a navýšil se počet obslužného personálu pro maximální komfort návštěvníků. Vzhledem k modernímu vybavení hal a jejich prostupnosti je ve vnitřních prostorách zajištěn přísun čerstvého vzduchu. „Z důvodu určeného maximálního počtu osob v jednotlivých sektorech v jeden okamžik jsou v prostorách instalovány technologie mapující aktuální množství lidí v určeném prostoru. Změnilo se i rozložení expozic uvnitř hal, kdy jsou rozšířeny uličky v průchozích koridorech i v bočních sekcích mezi stánky,“ řekl výkonný ředitel ABF, a.s. Martin František Přívětivý. Vstupenky je možné pořídit z domova. Více na www.forarch.cz.

 

ČEZ – úsporná energetická řešení pro jakoukoliv domácnost

 

 

Ušetřete platby za elektřinu na desítky let dopředu pomocí vlastní střešní solární elektrárny. Jejich ceny postupně zlevňují a fotovoltaiky s bateriemi se stávají běžnou součástí domácností. Na stánku ČEZ se můžete s experty poradit o tom, zda je nebo není fotovoltaika vhodná i pro váš dům. Anebo zjistit, jak na ni získat dotaci až 170 000 korun.

 

 

 

Lucie Bártová, vedoucí PR oddělení ABF, a.s., bartova@abf.czFlora Urbanica - postavte si vlastní zelenou stěnu
VITRINE MEDIA - LED rámečky pro vitríny i prodejní prostory
Právě vychází nové číslo nejoblíbenějšího časopisu o dřevostavbách – DŘEVO&stavby 5/2020


Plánujete stavět nízkoenergetickou dřevostavbu na klíč a hledáte inspiraci či kvalitního dodavatele? Chcete mít dřevostavbu jako pasivní dům? Přemýšlíte nad posuvnými dveřmi v interiéru Vašeho domu? Dispozice Vašeho domu či bytu jsou atypické a nevíte si rady s jeho zařízením? Nevíte, jakou vybrat střešní krytinu na Váš dům? Odpovědi najdete v novém vydání časopisu DŘEVO&stavby 5/2020. Přijďte si pro něj na veletrh FOR ARCH 2020 na stánek časopisu v hale 1, stánek H079.

Veletržní vydání časopisu DŘEVO&stavby 5/2020 je nabité redakčními návštěvami reálných dřevostaveb i zkušenostmi lidí, kteří v nich bydlí. Pozveme Vás do individuálních pasivních dřevostaveb i do nízkoenergetického bungalovu ve tvaru oblíbeného „L“. V balíčku publikovaných šesti redakčních návštěv jsou prezentovány dřevostavby postavené z CLT panelů, KVH hranolů i dřevostavby sendvičové. A právě sendvičovým dřevostavbám se věnujeme v článku, který podrobně rozebírá skladbu stěn dřevostaveb několika ověřených firem, které dřevostavby realizují. V sekci „stavba“ porovnáváme dvě střešní krytiny. Sami si pak udělejte obrázek o tom, kterou z nich vybrat právě pro Váš dům. Připomeneme si také detaily, které byste při stavbě Vaší dřevostavby neměli rozhodně podceňovat.

Centrum pasivního domu letos slaví 15 let od svého založení. Jak se proměnilo od svých začátků po současnost a o potřebě změny zažitých stereotypů napříč společností, které brzdí energeticky šetrné a udržitelné stavebnictví se dočtete v rozhovoru s ředitelem CPD Tomášem Vanickým.

Interiérová část časopisu Vám nabídne návod na zařízení atypické dispozice domu či bytu, poučí Vás o způsobech využití posuvných dveří a dozvíte se, s kolika finančními prostředky máte na vybavení interiéru v celkovém rozpočtu stavby počítat.

Tradičně nechybí přehled ověřených stavebních firem pro realizaci právě Vaší dřevostavby a ukázky typových projektů dřevostaveb, které jsou mezi investory oblíbené. Čtěte a stavte dřevostavby!

Ukázka online:
https://online.drevoastavby.cz/files/e-das-2020-05-ochutnavka/

Časopis objednávejte na eshopu https://eshop.drevoastavby.cz/

V prodeji od úterý 15.9.2020 nebo na veletrhu FOR ARCH na stánku H079 v hale 1.
 Chytře na úspory energie! Jak na to?


Chytře na úspory energie. Blok přednášek v soboru 26. 9. 2020

 

Na letošním veletrhu FOR ARCH jsme pro vás připravili speciální blok přednášek „Chytře na úspory energie“. Postavit skvělý dům je jednou z největších životních výzev. V bloku přednášek pro vás odborníci z Centra pasivního domu spojí 15 leté odborné know-how se zkušenostmi samotných stavitelů.

 

Místo konání:  Vstupní hala I, Konferenční centrum, sál 1

Termín: Sobota: 26. září 2020/ 10. – 13.00 hod

 

10:15 –10:30     Dokážete to! – křest nové unikátní příručky, která vás provede bezpečně celým procesem stavby tak, abyste postavili přesně takový dům, po kterém toužíte. Buďte mezi prvními, čtení vás bude bavit…to říká Libor Hrubý, jeden z autorů nové knihy, který vám ji zároveň představí.

 

10:35 –10:55      Správně vyladěný projekt – jak připravit zadání pro architekta a projektanta, jak si nastavit pravidla spolupráce, jak poznat dobrý projekt, který bude skutečně energeticky úsporný?

 

„Existuje architektura pasivních domů nebo jde o návrh holisticky propojující všechny okolnosti návrhu

včetně energetické efektivity? Jaký je rozdíl v přístupu k návrhu u rodinných

domů a jak se liší u občanských a bytových staveb? Klíčovou okolností vzniku

kvalitní architektury je dobré zadání od investora podmíněné vědomím poznání

svých potřeb propojených na reálné finanční limity investora. Jak provádět

investora falešnými představami o svých potřebách?“ Na to vám odpoví a daným tématem provede Arch. Aleš Brotánek, z ABATELIERU.

 

 

11: 00 –11.20     Promyšlená obálka domu – praktické příklady a vychytávky, které vám ukážou cestu, jak zvolit konstrukční a izolační materiály tak, aby zaručeně fungovaly, přinesly spočítané úspory energie a odpovídaly vašim finančním možnostem.

Průvodce těmito tématy vám bude dělat Ing. Miroslav Straka, ze společnosti Ciur a.s.

11: 25 –11.55     Kvalita vnitřního prostředí na 1. místě – vydýchaný vzduch, pachy, sucho nebo naopak plísně…. Jak ovládnout všechny faktory, které ovlivňují naše zdraví, náladu, únavu i výkon? Jde to i úsporně?

 

Vysoká hladina CO2, radonu a chemikálií? Neúnosná vlhkost nebo příliš suchý vzduch? Jakým způsobem zajistit výměnu vzduchu v rodinných a bytových domech s ohledem na vzduchotěsnost moderní výstavby? Jaký je rozdíl mezi centrálním a lokálním systémem nuceného větrání s rekuperací. Existuje kompromis?“ I tyto otázky svěříme do rukou odborníka, bude jím Dušan Hanzík ze společnosti Meltem Wärmerückgewinnung GmbH & Co.

 

12:00–12.30      Chytré vytápění jak správně používat jednoduché, levné a účinné zdroje s maximálním využitím obnovitelné energie, např. ze slunce, biomasy nebo země. Můžete si to předem spočítat?

 

„V přednášce se zamyslíme na tím, zda existuje nebo neexistuje „chytré vytápění“ a pojednává o různých systémech, které se vyskytují v oblasti vytápění a větrání rodinných domů. Posoudíme, jak jednotlivé systémy jsou ovlivňovány návrhem domu (tepelně izolační obálkou), případně, jak samy ovlivňují chod domu. Posoudíme i výhody a nevýhody jednotlivých systémů a hlavní zásady pro návrh daného systému,“ komentuje svou přednášku Ing. Zdeněk Zikán, ze společnosti ATREA s.r.o.

 

 

Na závěr vám představíme KALKULAČKU. Co umí spočítat?

 

 • Umožňuje volit a vyhodnocovat různé zdroje energie, technologie řízeného větrání a jejich kombinace.
 • Vyhodnocuje pořizovací vs. provozní náklady vč. doby návratnosti.
 • Zobrazuje ve výpočtu konkrétní produkty, které odpovídají zadaným parametrům, a odkazuje na výrobce/ dodavatele.

 

Místo konání: PVA EXPO PRAHA v Letňanech, Vstupní hala I, Konferenční centrum, sál 1

Termín: Sobota: 26. září 2020/ 10. – 13.00 hod

Vstupné: v rámci vstupenky na veletrh

Organizátor: Centrum pasivního domu, z.s.

 

 

 Akce Kulatý stůl techniků opět posouvá kvalitu dřevostaveb


Dne 9. 9. 2020 proběhla v Brně akce s názvem Kulatý stůl techniků. Sešly se zde téměř tři desítky projektantů, techniků i dalších odborníků z členských firem ADMD, kteří se věnují plánování a přípravě dřevostaveb.

Obor dřevostaveb se posouvá kupředu a my jsme u toho! Po loňské úspěšné premiéře jsme připravili 2. ročník této akce, tentokrát s tématy:

 • projektování dřevostaveb v návaznosti na stavební úřady,

 • komíny v dřevostavbách,

 • povrchové úpravy dřevostaveb.


Po úvodní přednášce odbornice na stavební právo, paní Ivany Nohové, která se věnovala tématu “Projektování dřevostaveb v návaznosti na stavební úřady”, se u tří stolů rozpoutaly diskuze, při kterých si účastníci předali své letité zkušenosti. Obohatili tak své kolegy v oboru a sami získali přehled o tom, jak na tuto problematiku nahlíží jiné firmy.

Kulatý stůl týkající se problematiky stavebního práva vedla výše zmíněná Ivana Nohová, II. viceprezidentka Profesní komory požární ochrany. Diskusi na téma komínů v dřevostavbách moderovali Ing. Walter Sodomka st. a jeho syn, Ing. Walter Sodomka ml., z rodinné firmy Messy. Tématice povrchových úprav dřevostaveb se věnoval kulatý stůl pod vedením Ing. Michala Šopíka, majitele společnosti Vesper Frames. V rámci tohoto kulatého stolu se formou přednášky a malé expozice prezentovali i dva partneři ADMD, a to společnost James Hardie Europe, generální partner ADMD, kterou zastoupil její technický ředitel, Dipl. Ing. Jaroslav Benák, a jako experta na fasádní systémy jsme přivítali společnost Sto a jejího technického ředitele Ing. Pavla Tomana.

Tento celodenní program připravila pro své členy, ve spolupráci s partnery, Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), která si klade za cíl, podporovat kvalitní dřevostavby na českém trhu.

Děkujeme všem účastníkům, kteří si chtějí rozšiřovat obzory a čerpat pravidelně nové informace a inspiraci do další práce. Právě tito lidé, posouvají obor dřevostaveb kupředu.

Lenka Trandová
ředitelka ADMD
 Oslavy lesa a dřeva: užijte si odpoledne plné zábavy v lese u metra Roztyly


V neděli 13. září odpoledne se v lese u metra Roztyly koná setkání milovníků lesa a dřeva s názvem Den dřevorádů. Třetí ročník akce nabídne aktivity pro celou rodinu. Na programu je sázení stromů, výroba laviček pro charitu, seznámení se s prací lesníka, kvízy, rukodělky i oblíbené závody ve dřevácích. Třešničkou na dortu je pak pokus o překonání republikového rekordu v počtu dřevorádů na jednom místě. Program probíhá od 14:00 do 18:00 a podrobně je rozepsán na webu www.DenDrevoradu.cz. Cílem akce, kterou organizuje Nadace dřevo pro život, je ukázat veřejnosti přínosy využívání dřeva v našem každodenním životě.

„Návštěvníci si vyzkouší sázení stromů přímo v pražském lese. Někteří budou možná překvapeni, jak je to náročné. Věřím, že i díky tomu lépe pochopí zodpovědnou práci lesníků,“ říká o akci Stanislav Polák, organizátor a ředitel Nadace dřevo pro život. Na dalších stanovištích lidé zjistí, jak se měří výška a objem stromů, jak poznat, který strom je zdravý, nebo jak ovlivňuje péči o les směr větru.

Oblíbenou aktivitou je také stavba laviček pro dobročinné organizace v okolí. Návštěvníkům stačí vrtačka, šrouby, předpřipravené smrkové latě od společnosti Stora Enso a trocha zručnosti. Po 10 minutách týmové práce jsou lavičky hotové. Na závěr akce je organizátoři předají Thomayerově nemocnici a dětem z Klokánka – Láskova.

Mezi další kuriózní aktivity, na které se lidé mohou těšit, patří závod ve dřevácích, již zmíněný pokus o překonání republikového rekordu v počtu dřevorádů na jednom místě a také kvíz o dřevě. Díky němu se lidé například dozví, které kuchyňské prkénko je hygieničtější – zdali plastové, nebo dřevěné – nebo z čeho se vyrábějí „dřevěné ponožky“. „Pokud ale lidé do Prahy přijet nemohou, na našem webu najdou spoustu inspirace, jak oslavit svou lásku k lesu a dřevu z pohodlí domova,“ vysvětluje ředitel Stanislav Polák.

Odpoledne pro dospělé i děti v lese pořádá Nadace dřevo pro život, která už 15 let přináší více dřeva do života. Ve svých projektech ukazuje veřejnosti přínosy dřeva, naší obnovitelné suroviny. Využíváním dřeva z udržitelně obhospodařovaných lesů chráníme životní prostředí pro nás i budoucí generace. Více o nadačních projektech o lese, dřevě a životním prostředí najdete na www.DrevoProZivot.cz.

 Fordy na FOR ARCHU
Přemýšlíte o zdravém, nízkoenergetickém bydlení?
Asociace grémium alarm AGA - odborný partner veletrhu FOR ARCH


Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm z.s., (AGA) je reprezentativní profesní sdružení firem a subjektů vyvíjejících podnikatelskou, pracovní nebo jinou činnost v oblasti bezpečnostních technických služeb a zařízení sloužících k ochraně osob, majetku a informací. Jedná se o následující odbornosti:

 

 • Poplachové zabezpečovací a tísňové systémy
 • Elektrická požární signalizace a návazná zařízení
 • Videosystémy
 • Kontrola vstupu
 • Dohledová poplachová a přijímací centra (PCO)
 • Mechanické zábranné systémy
 • Ochrana dat a informací - bezpečnostní informační a komunikační technologie
 • Monitorovací, řídicí nadstavbové integrační systémy.

 

AGA má cca 100 řádných členů z celé republiky a to jak nadnárodní koncerny, tak i malé právnické, či fyzické subjekty.  Asociace má i tři Kolektivní členy s více než 150 členy.

Jedná se o autorizované živnostenské společenstvo Hospodářské komory ČR.  Asociace se za 28 let svého působení na českém trhu stala silnou, respektovanou a nezávislou organizací. V oboru zabezpečení majetku, osob a informací je garantem odbornosti i profesní etiky a je už 19 let členem evropské asociace EURALARM.

 

Součástí asociace je Centrum technické normalizace pro bezpečnostní služby AGA, které zpracovává české, evropské a mezinárodní normy z oblasti bezpečnosti, vč. elektrické požární signalizace.

 

Pro odbornou činnost má AGA od roku 2001 zřízen Inspekční orgán AGA, s.r.o. Inspekční orgán posuzuje shodu projektů a montáží bezpečnostní techniky s normami a normativními dokumenty a provádí technické poradenství pro zájemce o kvalitní zabezpečení a pomoc při výběrových řízení.

 

www.gremiumalarm.cz

 Jak by měla Evropská komise formovat oblast budov a udržitelnosti? Přijďte diskutovat na FOR ARCH, jaké trendy a technologie má smysl podporovat a jak?


Specialisté na datovou analytiku a smart cities z firmy EY (Ernst & Young) navštíví letošní ročník veletrhu v rámci evropského projektu zaměřeného na oblast budov a otázek spojených s jejich energetickou náročností. Hlavním cílem je zmapovat současný stav, v jakém se trh nachází a hlavně zachytit trendy v oblastech zpracování a analytiky big data, jež budou určovat směr pro příštích několik let. 

 

V rámci veletrhu Vám nabízíme jedinečnou možnost sdílet názory, náměty a diskutovat  Vaše expertní znalost trhu může mít dopad do formování politiky Evropské komise tak, aby lépe reflektovala Vaše potřeby a podporovala nadějné projekty.

 

Vítáni jsou jak zástupci zavedených firem a institucí, tak i začínajících firem se zajímavými nápady a řešeními v oblast. Neváhejte se nám ozvat, pokud byste si rádi domluvili setkání na veletrhu.

 

Konzultace budou probíhat přímo v rámci veletrhu FOR ARCH, ve čtvrtek 24/9 od 10-18ti hodin. Pro domluvení konkrétního času předem či související otázky prosím kontaktujte Michala Amblera na emailu michal.ambler@cz.ey.com.Pozvánka na 31. stavební veletrh FOR ARCH, FOR GARDEN
Plán výstaviště FOR ARCH 2020
Dřevostavitel.cz pomáhá investorům ve výběru jejich vysněného bydlení


Dřevostavitel.cz je největším českým portálem se zaměřením na dřevostavby a bydlení v nich. Díky speciálně vyvinutým službám a sekcím na tomto webu se může jeho návštěvník snadno zorientovat v nabídce dřevostaveb na českém trhu, načerpat inspiraci z tuzemských i zahraničních dřevostaveb a také si přečíst zkušenosti stavebníků s českými firmami.

Portál Dřevostavitel.cz je největším českým informačním portálem o dřevostavbách, který má aktuální návštěvnost téměř 1,8 milionů měsíčně (zdroj dat: NetMonitor, 07/2020). Tento oborově zaměřený portál se již pravidelně umisťuje na druhé pozici mezi předními českými celoplošnými stavebními médii. Slouží jako nezávislý informační zdroj, který působí v onlinovém světě již od roku 2011.

Dřevostavitel.cz je také hrdým a dlouholetým mediálním partnerem veletrhů FOR ARCH, FOR WOOD, FOR INTERIOR a dalších významných oborových akcí v ČR.

Co Dřevostavitel.cz nabízí svým čtenářům?

 • denně nový obsah o dřevostavbách, moderním bydlení, architektuře, novinkách a trendech v oboru

 • katalog projektů dřevostaveb – největší katalog dřevostaveb na českém internetu, který prezentuje projekty rodinných domů včetně jejich cen, dispozic, fotek a dalších informací

 • Pomocníka Dřevostavitele – chytrou aplikaci, která pomůže vybrat nejvhodnější firmu pro stavbu dřevostavby

 • mapu vzorových domů s automatizovaným rezervačním systémem

 • kurz Stavíme dům aneb 6 kroků k vlastnímu bydlení – interaktivní online kurz nabitý informacemi a zkušenostmi z praxe, který je pro čtenáře zdarma

 • redakční návštěvy z českých dřevostaveb – rozhovory a zkušenosti reálných lidí, kteří si již dřevostavbu v Česku postavili

 • katalog všech dřevostavbařských firem na českém internetu s referencemi a hodnocením

 • inspirační galerii 100 dřevostaveb, která ukazuje realizované dřevostavby od českých firem

 • vybavení domu, kalkulačky a mnoho dalšího


Další informace:
Ing. Petra Pacáková
redakce@drevostavitel.cz
www.drevostavitel.cz
www.facebook.com/drevostavitel
www.instagram.com/drevostavitel
 ČEZ - úsporná energetická řešení pro jakoukoliv domácnost


Fotovoltaiky s bateriemi, tepelná čerpadla, elektromobily s domácími dobíječkami a další vymoženosti moderní doby…

… představí na svém veletržním stánku ČEZ. 

Ušetřete platby za elektřinu na desítky let dopředu pomocí vlastní střešní solární elektrárny. Jejich ceny postupně zlevňují a fotovoltaiky s bateriemi se stávají běžnou součástí domácností.

Na stánku ČEZ se můžete s energetickými experty poradit o tom, zda je nebo není fotovoltaika vhodná i pro váš dům. Anebo zjistit, jak na ni získat dotaci až 170 000 korun. Můžete se také podívat na praktickou ukázku propojení solární elektrárny s tepelným čerpadlem pomocí chytrého systému Tengeo Control, který ovládá také další spotřebiče v domě. Třeba dobíječku pro váš elektromobil.

Návštěvníkům, kteří hledají energeticky úsporné řešení pro svůj domov, konzultanti ČEZ poradí i s optimalizací dodávek elektřinu nebo plynu.

Více informací o chytrých energetických řešeních pro domácnosti naleznete zde: https://www.cez.cz/cs/sluzby-pro-zakazniky.htmlnZEB.cz – Projekt vzdělávající profesionály v nových pravidlech energetické náročnosti budov a jejich použití v praxi


Vývoj směrem k energeticky úspornému bydlení je v Evropě patrný už desítky let. Je součástí širší vize, která zahrnuje šetrnost k životnímu prostředí, ochranu klimatu i lidského zdraví. Postupně dochází na realizaci této vize nové evropské směrnice i aktuální změny v české legislativě jsou toho důkazem.

 

Právě proto teď Centrum pasivního domu (CPD) spouští nový projekt nZEB.cz. Ten má pomáhat profesionálům (energetičtí specialisté, projektanti, architekti) s orientací v legislativě a jejím chytrým použitím v praxi. Nová pravidla hodnocení energetické náročnosti budov (PENB) vcházejí v platnost už 1. září 2020.

 

 

Projektování a výstavba domů a budov je podstatnou a nedílnou součástí tvorby dlouhodobě udržitelného systému. „V bývalém východním bloku patříme ke špičce v realizacích, ale také v programech podpory ze strany státu. V některých zemích Západu se můžeme inspirovat realizacemi větších budov – už i u nás roste zájem o úsporné stavby ve veřejném sektoru, jako jsou školy, nemocnice, obecní úřady, domy pro seniory, kulturní centra“, říká Ing. Tomáš Vanický z Centra pasivního domu.

Změna je život

 

Smyslem legislativních změn, které vcházejí v platnost 1. září 2020, je zefektivnění hodnocení energetické náročnosti budov, zvýšení kvality a kredibility průkazů energetické náročnosti budov (PENB) a jejich využitelnosti, a nutná implementace evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD III.

 

Podle Ing. Michala Čejky, člena pracovní skupiny MPO k novele vyhlášky č. 78/2013 Sb., to v praxi znamená zrovnoprávnění všech realizovaných opatření (architektura, konstrukce a obálka, technologická řešení a využití obnovitelných zdrojů) s cílem najít jejich optimální kombinaci pro danou budovu. Předpokládá to otevření mnohem užší spolupráce mezi architekty, projektanty a energetickými specialisty, než jak bylo doposud zvykem.

 

nZEB.cz pomáhá profesionálům

 

Od roku 2005, kdy bylo Centrum pasivního domu (CPD) založeno, usiluje o proměnu myšlení a chování nejen ve stavebním sektoru. Za tu dobu získalo v součtu desítky let zkušeností s navrhováním, projektováním a energetickou optimalizací nízkoenergetických domů a budov.

 

„Členové CPD chtějí nabyté know-how sdílet se všemi, kterým záleží na zvýšení kvality stavební produkce v Česku a přínosech, které to může v dlouhodobém horizontu mít pro celou společnost a životní prostor budoucích generací,“ vysvětluje Vanický a dodává: „Proto jsme spustili projekt nZEB.cz. Ten má v první fázi za úkol důkladně seznámit co největší počet energetických specialistů a projektantů s nově platnou legislativou a zejména s její promyšlenou aplikací v praxi.“

 

Na řadě jsou specialisté

 

Celkové zpřísnění požadavků na energetickou náročnost budov se týká v první řadě energetických specialistů. Od 1. 9. 2020 se zcela mění principy výpočtu PENB, referenční parametry budovy, faktory primární energie, metodika pro zadávání energetické náročnosti (podle normy č. 730331) nebo samotný vzhled PENB.

 

Význam energetických specialistů a jejich vliv na výslednou podobu stavby odteď značně roste. Klade to vyšší nároky na vzájemnou komunikaci a spolupráci mezi specialisty, projektanty a architekty. Energetičtí specialisté měli být k projektu přizváni ideálně už ve fázi studie, aby zabránili opožděným a tedy zbytečně vyšším nákladům na splnění energetických kritérií budovy daných legislativou.

 

Webináře už běží

 

V červnu 2020 uspořádalo CPD pilotní webináře projektu nZEB.cz. „Principy nZEB vás naučíme za jeden den,“ říká Ing. Michal Čejka, hlavní lektor webinářů a také člen pracovní skupiny MPO k novele vyhlášky č.78/2013 Sb., specialista na obnovitelné zdroje energie a jejich využití a odborník na energetickou optimalizaci a návrh pasivních budov. „Stavět ve standardu nZEB neznamená automaticky razantní prodražení stavby, pokud víte jak na to. I tohle projektanty naučíme,“ dodává.

 

Na webináře je možné se přihlásit přes www.nzeb.cz . Dva nejbližší webináře Jak na výpočet PENB podle novelizace vyhlášky č. 78/2013 Sb. cílí na energetické specialisty a konají se 17. září a 6. října 2020.

 

 

Centrum pasivního domu (CPD)

 

Nezisková organizace Centrum pasivního domu již 15 let iniciuje změny, které budoucím generacím přenechají zdravý prostor pro život. Dělá velmi přínosnou osvětu zdravému a úspornému bydlení. Kromě toho, že sdružuje ověřené a kvalitní firmy v oboru a vzdělává odbornou veřejnost, radí a pomáhá i stavebníkům, kteří se při výstavbě nebo rekonstrukci rozhodli myslet nejen na energetickou vyváženost, ale i zdraví a šetrnost vůči všem zdrojům. Nezapomíná ani na programy pro děti. Dodnes je nejvýznamnější a nejrozsáhlejší odbornou platformou v Česku, která podněcuje a moderuje diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu mezi expertní i laickou veřejností. V létě 2019 Iniciovala vznik Deklarace udržitelnosti.

 

 

Kontakty:

Kateřina Braunerová

PR/marketing

Centrum pasivního domu, z.s.

katerina.braunerova@pasivnidomy.cz

M: +420 602 574 079

www.pasivnidomy.cz

www.facebook.com/pasivnidomy.cz

 

Ing. Michal Čejka

hlavní lektor webinářů

info@nzeb.cz

M: +420 773 250 531

www.nzeb.cz

 AUTOSHOW úspěšně prověřila připravenost veletrhů v PVA EXPO PRAHA


Největší česká automobilová výstava AUTOSHOW PRAHA byla prvním a také úspěšným bodem veletržní sezóny letňanského výstaviště PVA EXPO PRAHA. Premiérová událost podzimu prověřila nově nastavená organizační a zdravotnická pravidla na výstavišti a ukázala, že je možné zajistit plynulý a bezpečný průběh akcí i s potřebnými opatřeními. Ve dnech 28. až 30. srpna vzbudila AUTOSHOW PRAHA velký zájem veřejnosti a během tří dnů ji navštívily tisíce lidí.

Stavebně oddělené sektory, povinnost roušek, rozšířené koridory v halách, koordinační tým kontrolorů dodržování nových pravidel i redukce počtu návštěvníků v jednotlivých sekcích veletrhu v jeden okamžik – tato i mnoho dalších bezpečnostních opatření proměnily letňanské výstaviště v bezpečnou zónu, a přitom zůstal zachován komfort pro návštěvníky a vystavovatele. Úvodní akce veletržního podzimu v Praze se vydařila na jedničku a ukázala, že si veřejnost může užít oblíbené události bezpečně a přitom pohodlně.

Výstava AUTOSHOW PRAHA přinesla amatérským nadšencům i profesionálům z automobilového odvětví mnoho zajímavostí. Ve spojení s tuningovou výstavou ESCAPE6 PRAGUE CAR FESTIVAL zaměřenou především na upravené a sportovní vozy bylo k vidění mnoho zajímavostí, proběhlo také několik národních premiér významných značek, kdy se na veřejnosti poprvé ukázaly například Mazda MX-30, ŠKODA OCTAVIA COMBI RS iV nebo Ford Explorer PHEV. Konala se i jedna světová premiéra v podobě elektrického vozu značky Kaipan. Nechyběly atraktivní prototypy i bohatý doprovodný program. Celkem se v Letňanech prezentovalo 42 značek.

Veletržní sezóna v PVA EXPO PRAHA pokračuje dál a návštěvníci si mohou vychutnat své oblíbené akce s maximální bezpečností. Již ve dnech 3. až 6. září se koná veletrh FOR PETS, o týden později od 10. do 12. září proběhne FOR DECOR & HOME a v termínu 22. až 26. září se bude konat stavební veletrh FOR ARCH v souběhu s akcí FOR GARDEN. Více o programu najdete na www.pvaexpo.cz.

Více fotografií z AUTOSHOW PRAHA 2020 najdete ve fotogalerii.Pasivní přínos pro města a obce


Energeticky pasivní standard nemovitostí podporuje rozvoj aktivních opatření, které se týkají změn a ochrany klimatu. Je jím zachována rovnováha, kterou vtiskl fyzik prof. Wolfgang Feist do definice pasivního domu před více než 30. lety. A ta definice byla nadčasová.

 

 

Veřejný prostor měst a obcí zohledňuje nejen energetiku, je zde kultura, sounáležitost k místu, zeleň v parcích, bezpečí na ulicích atd. Sociální vyrovnanost přispívá k bezpečí měst. Proto jsou na západ od našich hranic nemovitosti v majetku města stavěny či rekonstruovány v pasivním standardu pro občany s nižšími příjmy. Proč? Ochrana zdraví obyvatel a nízké provozní náklady spojené s užíváním nemovitostí snižují výdaje na provoz i zdravotní péči. Pracující lidé si snáze udrží práci díky nízké nemocnosti. V případě penzistů, kteří v takových domech tráví většinu svého času, jsou zdraví a nízké hlavním požadavkem, stejně jako ve školních zařízeních. Nízká potřeba energie umožňuje rozvoj i dalších opatření udržitelnosti. V posledních letech se zvlášť zviditelňuje čistá elektromobilita, zelené střechy a hospodaření s dešťovou a šedou vodou. Elektromobil může snadno sloužit pro vyrovnání přebytků jako baterie. Oběhová čerpadla, zajišťující čištění, filtraci či závlahu zeleně, mohou být při nadbytku energie nespotřebované v budově, provozována z lokálních zdrojů.

 

Lokální zdroje posilují nezávislost

 

U nemovitostí v pasivním energetickém standardu hledejme z pohledu města, obce, státu potenciál v rozvoji lokální energetiky. Sdílení vyrobené energie z alternativních a obnovitelných zdrojů dává smysl při nízké potřebě energie více nemovitostí v dané lokalitě. Obnovitelné zdroje mají rozdílný potenciál pro výrobu energie a možností spotřeby v daném území. 

Dnes zcela automaticky sdílíme energii vyrobenou z jaderných, uhelných a dalších neobnovitelných zdrojů. Sdílení lze při správném nastavení aplikovat i u energie z obnovitelných zdrojů. Příkladem je obec Kněžice, která je energeticky soběstačná a dokonce svoji energii dodává i dalším zákazníkům po celé republice.  Tato malá obec s pěti sty obyvatel se rozhodla pro bioplynovou stanici, která dnes zajišťuje nejen elektřinu, ale i teplo pro celou obec. „Přišlo to tak nějak samo,“ vzpomíná na počátky starosta Milan Kazda. „Když jsme plánovali ústřední vytápění obce, ukázalo se, že jeden kotel stačit nebude. A tak vznikla bioplynová stanice. Že to bylo dobré rozhodnutí, se potvrdilo brzy. Kromě výroby tepla a elektřiny totiž energii odprodáváme jako součást tarifu Elektřina Nazeleno a pomáháme tak udržovat šetrný přístup k přírodě. A tím, že surovinu nakoupíme od zemědělců, využijeme ji v bioplynové stanici, teplo prodáme odběratelům a tak vlastně i zemědělcům, kruh finančního toku uzavíráme,“ vysvětluje Kazda.

 (Milan Kazda, starosta obce Kněžice)

 

Za strmým růstem podílu obnovitelných zdrojů na celkové produkci elektřiny stojí kromě snah o zlepšení životního prostředí samozřejmě i rychlý vývoj digitálních technologií, systémů a nových materiálů. Malé zdroje energie, například v podobě střešních fotovoltaických panelů, si pořizují firmy i domácnosti, často za využití evropských dotací. Motivací k přechodu na zelenou energii bývá také menší závislost na dodavatelích energie.

 

Města jako laboratoře inovací

 

„Vlastnictví obnovitelných zdrojů jednotlivci a jejich sdruženími má pozitivní vliv i na rozvoj obcí a měst. Ty mohou sloužit jako laboratoře, kde se zkoušejí nové technologie a inovace na poli obnovitelných zdrojů. Lokální obnovitelné zdroje energie mají v celé Evropě zelenou a jejich rozvoj je hnacím motorem transformace energetiky, i když přináší řadu nelehkých úkolů. Propojení milionů fotovoltaických panelů a větrných turbín do jednoho spolehlivého systému, jenž bude inteligentně reagovat na nabídku a poptávku, sice umožní digitalizace, avšak bude tomu třeba přizpůsobit rozvodné sítě a vyřešit skladování elektřiny, které je jedním z největších problémů dnešní energetiky,“ komentuje aktuální situaci Stanislav Chvála, CEO společnosti Nano Energies.

 

Boj s rozpálenými mlýny

 

Připravenost pasivních nemovitostí na změnu klimatu se neodráží pouze v interiéru, tj. zdravém a celoročně komfortním vnitřním prostředí, ale i v ulicích. V několika posledních letech, jsme zažívali tropické dny i noci. Zvláště obyvatelé ve větších městech pocítili, jak naakumulované teplo v obvodových konstrukcí staveb sálá do ulic. To samé lze říci o střechách. Termín “tepelných ostrovů” a jejich vlivu na život ve městě je již obecně známý. Ke změně přitom stačí zdánlivě málo.

Už při projektování je dobré myslet na několik základních věcí, které souvisejí nejen se snižováním teploty objektu, ale jdou také ruku v ruce s větší udržitelností. Nejde jen o novostavby, ale především rekonstrukce starších staveb.

Takovým příkladem je areál Svatopetrská v Brně, který v moravské metropoli stojí už od 70. let minulého století. Plochou střechu při rekonstrukci v roce 2019 osázeli extenzivní zelení a na šikmou střechu i část fasády umístili fotovoltaickou elektrárnu, která přispívá k energetické soběstačnosti domu. Ochlazování vnitřních prostor je řešeno pomocí tepelných čerpadel a hlubinných vrtů tak, aby zbytečně nevytvářelo teplo, kterým by objekt ohříval své okolí. Venkovní vzduch je předchlazován v podzemním zásobníku a chlad je s pomocí vzduchotechniky distribuován do interiérů. Areál šetří i vodou – pro splachování používají podzemní vodu ze studny a pro zalévání zeleně kolem budovy dešťovku.

 (areál Svatopetrská, Brno)

 

Pomocná ruka pro města a obce

 

Přestože lidé rozpohybovali klimatickou změnu již na počátku průmyslové revoluce, v Česku se o ní ve větší míře mluví teprve až v posledních letech. Lidé často podléhají mylnému dojmu, že se změnou klimatu nejde nic dělat. Zodpovědnost vůči příštím generacím by nás ale měla přimět k maximálnímu úsilí. Cíl dosáhnout uhlíkové neutrality, tedy nulových emisí, by se měl stát pevnou součástí plánů všech obcí, firem či organizací. Dosažení takového cíle pak zahrnuje zejména přechod na obnovitelné zdroje energie, nízkoemisní dopravu, nízkou potřebu energie, a to nejen v budovách, a celkově šetrnější nakládání s materiály v průmyslu, stavebnictví i domácnostech a mnohé další. „Města a obce přitom nemusí všechno dělat samy a mohou si říct o pomocnou ruku. Je možné se např. přidat k Paktu starostů a primátorů, a následně si nechat vypracovat Akční plán pro udržitelnou energii a klima (tzv. SECAP), díky kterému místní zastupitelstva získají návod na to, jak postupovat dál,“ říká Michaela Pixová, komunikační koordinátorka Klimatické koalice a doplňuje: „Prostřednictvím tohoto plánu pak může vzniknout pestrá škála investičních pobídek, do jejichž realizace se mohou zapojit místní firmy nabízející šetrné a udržitelné technologie a postupy. Je proto klíčově co nejvíce posílit informovanost veřejnosti a posílit tak veřejnou poptávku po aktivním a skutečně účinném řešení. Půjde o nelehký úkol a o běh na dlouhou trať, který však stojí za to. V sázce není nic menšího než obyvatelná planeta a žitelná budoucnost pro naše děti.

 

 

Pasivní standard je víc než úspora energie

 

Přínosy udržitelných a úsporných staveb, mezi které se pasiv jednoznačně počítá, jsou pro konečného uživatele nejčastěji spojovány s nízkou spotřebou energie a provozních výdajů. Už se však zapomíná, že mají vyváženou nejen ekonomickou, ale i ekologickou a estetickou stránku a nabízí maximální uživatelský komfort, a to nejen použitými materiály nebo snadnou obsluhou nejmodernějších technologií, ale především zdravým vnitřním prostředím. Díky tomu jsou šetrnější ke všem zdrojům (primárně voda, vzduch, teplo, materiály). „Jsem přesvědčen, že se i u nás brzy na stavby bude pohlížet stejně jako ve světě, kde se nehodnotí pouze energetická náročnost, ale také zdravotní dopady na uživatele a celkový vliv na budoucí život na Zemi,“ říká Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu, neziskovky, která se osvětě zdravého a úporného bydlení u nás věnuje už 15 let. „Do pasivních staveb investuje aktivní investor. Není od věci, že právě lékaři jsou jednou z největších skupin investorů do nemovitostí, postavených v pasivním standardu. A pokračuje to až na úroveň ordinací a nemocnic,“ uzavírá Vanický.

 

Článek vznikl ve spolupráci Centra pasivního domu, Klimatické koalice a Nano Energies.

 

 

Zpracovala: Kateřina Braunerová

Centrum pasivního domu, z.s., Údolní 33, 602 00 Brno

www.pasivnidomy.cz

 

 Putovní výstava Nadace dřevo pro život
Konzultace s odborníky v Poradenských centrech na FOR ARCH 2020
VŠE CO POTŘEBUJETE VĚDĚT, KDYŽ SE ROZHODNETE PRO VLASTNÍ BYDLENÍ


Stavba domu je pro většinu z nás investice jen jednou za život. Proto tady více než kde jinde platí známé české pořekadlo: „Dvakrát měř, jednou řež.” V našem případě tedy: „Pečlivě vybírej, s kým budeš stavět.”
Okolo stavby je potřeba naplánovat spoustu věcí a zajistit podklady i nezbytná povolení. To zabere spoustu času a ještě se ani nezačalo stavět.
Čím dál více investorů se v poslední době rozhoduje pro dřevostavbu. Její výhodou je zejména rychlost výstavby, přesnost a také ekologie použitého nosného materiálu domu.
Je ale dobré vybrat si firmu, která Vám dům postaví nejen rychle, ale i kvalitně. Jak se orientovat na trhu dřevostaveb a jaká by měly být hlavní kritéria pro výběr dodavatele stavby Vám rádi poradíme v ADMD. Asociace dodavatelů montovaných domů byla založena už v roce 2000 a od té doby je pro nás kvalita dřevostaveb na prvním místě.

Jaká kritéria doporučujeme zohlednit při výběru dodavatele Vaší dřevostavby?Firma by měla splňovat certifikaci Dokument národní kvality (DNK).

Tato certifikace se velmi přísně věnuje kvalitě dřevostaveb a její nároky na provádění stavby převyšují zákonem dané požadavky na stavby. Kontrolují se nejen výrobní procesy, ale i montáž domu samotného. Tento certifikát mohou obdržet pouze členské firmy ADMD. Tato asociace se tak stává značkou kvality a dává zájemcům o výstavbu dřevostavby záruku dobře investovaných prostředků do svého bydlení.

Aby tento proces prokazování kvality firem byl plně transparentní, provádí kontrolu dodržování požadavků DNK nezávislý certifikační orgán - Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha, s.p. Každý člen ADMD je při registraci do asociace a následně každoročně podroben auditu ve výrobě a při montáži na stavbě. Sleduje se využívání vhodných vstupních materiálů, ověřování jednotlivých vlastností jako např. požární odolnost nebo tepelně technické parametry. Na staveništi je kladen důraz na dodržování technologických postupů montáže. Vlastnosti dřevostaveb se ověřují také zkouškami, např. formou měření průvzdušnosti (Blower Door Test).Firmu vybírejte podle Vašich sympatií.

Je nezbytné, aby zástupce firmy, se kterým spolupracujete při výstavbě svého domu, rozuměl Vašim potřebám. Pak Vám může nejlépe pomoci navrhnout vhodná řešení a poradit ve fázi příprav Vaší dřevostavby. To, že bude stavba kvalitní, Vám zaručí certifikace DNK.

Nenechejte se zlákat nízkou cenou.

Nízká cena se u staveb musí vždy na něčem odrazit. Ať už to je kvalita použitých materiálů nebo kvalita provedené práce. Myslete také na to, že v budoucnu až se rozhodnete něco dostavovat, rekonstruovat a nebo bude potřeba provést nějaké opravy, stabilní firma, která Vám dům postavila, bude pravděpodobně pořád fungovat a Vy se na ni můžete kdykoliv obrátit.

Podívejte se na seznam prověřených dodavatelů dřevostaveb certifikací Dokument národní kvality a nebo na jejich realizace dřevostaveb.

JAK POZNAT KVALITNÍHO DODAVATELE DŘEVOSTAVBY?
20 LET ZKUŠENOSTÍ V JEDNOM E-MAILU! ZAŠLEME VÁM 8 TIPŮ, JAK POSTUPOVAT PŘI VÝBĚRU DODAVATELE DŘEVOSTAVBY.


CHCI POSLAT 8 TIPŮ, JAK VYBRAT DODAVATELE DŘEVOSTAVBY

Dřevostavby bývají mnohdy označovány i jako montované domy, dřevěné domky či modulové dřevostavby. Všechny tyto názvy používáme pro dřevostavby malé, velké, patrové i přízemní, tedy bungalovy. Vybrat můžete pasivní i nízkoenergetickou dřevostavbu ať už jako dům na klíč, nebo stavbu k dokončení. Důležitá je kvalita provedení a dodržení všech předepsaných postupů.

Autor: Ing. Lenka Trandová


 CO JE UDRŽITELNÁ VÝSTAVBA?
TIP - porovnejte si různé druhy tepla pro úsporné domy


Kalkulačka pro porovnání různých zdrojů tepla pro úsporné domy

Nezávislá kalkulačka umožňuje volit a vyhodnocovat různé zdroje energie, technologie řízeného větrání, jejich kombinace a vyhodnocovat pořizovací vs. provozní náklady vč. doby návratnosti. Nabízí rychlé srovnání 2 zvolených technologií a návrh ideálního řešení ve třech typech modelových domů (dle podlahové plochy 100, 150 a 200m2). Všechny modelové domy mají měrnou potřebu tepla na vytápění rovnu 20 kWh/m2a (kategorie B1) a odpovídají požadavkům programu Nová zelená úsporám.

 

Do výpočtu vstupuje i počet obyvatel v domě, to má vliv na množství spotřebované elektrické energie v domě (spotřebiče a svícení) a také na spotřebu teplé vody. Zvolená technologická varianta se projevuje spotřebovaným energonositelem (elektřina, zemní plyn, biomasa), účinností systému, typem tarifu elektrické energie a také vstupními a provozními náklady. Pořizovací náklady jednotlivých variant technologií se neskládají pouze z pořizovací ceny zařízení, ale také ze souvisejících nákladů (například otopná soustava, hydraulické zapojení soustavy, měření a regulace, cena práce, atd.) Provozní náklady variant berou v potaz i tarif a spotřebu elektrické energie domácnosti, a také například velikost jističe.

 

Kalkulačka má za cíl:

 • Co nejobjektivněji stanovit celkové investiční náklady
 • Co nejobjektivněji stanovit provozní náklady
 • Zahrnout náklady na renovaci příslušných technologií
 • Zahrnout růst cen energií v čase

 

www.pasivnidomy.cz/kalkulacka

 

Zdroj: Centrum pasivního domu, z.s. / www.pasivnidomy.cz

 

 BEZPEČNĚ NA VELETRHU
  TZB-info
TZB-info Sanácia nosnej konštrukcie panelovej budovy po požiari Víte, kolik platíte za MWh plynu? Neplatíte zbytečně moc? Aktivní podpora přechodu na OZE sektorem TZB při přípravě nového energetického zákona je nezbytná Střechy Praha 2021 nabídnou aktuální témata a technologické novinky Nová Asociace bude hájit zájmy dlouhodobého nájemního bydlení Spojení akademické obce s průmyslem a státní správou v době pandemie
Plán výstaviště

Závěrečná zpráva FOR ARCH 2019

Závěrečná zpráva FOR ARCH 2018

Facebook