FOR ARCH
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany
Soutěž
GRAND PRIX - FOR ARCH 2022

Obory veletrhu

Bezpečný domov v 21. století? Veletrh FOR ARCH nabídne portfolio technologií pro zabezpečení i pomoc odborníků


Bezpečnost domova je jedním z nejdůležitějších elementů spokojeného života a jeho narušení je dramatickou ztrátou nejen po finanční, ale především psychické stránce. Stavební veletrh FOR ARCH tradičně věnuje tématu zabezpečení domácnosti mimořádnou pozornost a ve spojitosti s odborníky na toto téma radí Čechům, jak si svůj bezpečný domov vybudovat. Letos proběhne ve dnech 20. až 24. září v PVA EXPO PRAHA. Partnerem veletrhu je Skupina ČEZ. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

 

Policejní statistiky uvádějí, že jen během roku 2020 došlo v České republice k 1861 případům vloupání do obydlí. Jinými slovy – více než osmnáct stovek rodin přišlo o pocit bezpečného domova. Jak postupovat, aby byl domov maximálně zabezpečený? Jaké technologie, ale i chování mohou zloděje zastavit? V čem může pomoci chytrá domácnost? To poradí zářijový stavební veletrh FOR ARCH spolu se svými vystavovateli a partnery.

 

 

Mezi nimi jsou například Ministerstvo vnitra ČR a Policie ČR, jejichž zástupci představí v rámci přednášek důležité údaje, rady a návody, jak se chránit před krádežemi a vloupáním do bytů, domů a rekreačních objektů. Jedním z klíčových parametrů zachování bezpečí domova je prevence. Také na toto téma budou mluvčí obou institucí hovořit a nastíní, jak vybrat zabezpečení bydlení, jak si zvolit vhodného výrobce, jak zkombinovat mechanické a elektronické zabezpečení a také co udělat, pokud k narušení bezpečnosti domova dojde. „Na veletrhu FOR ARCH mimo jiné představíme i nový poradenský web Stop vloupání i projekt Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům zmiňující souhrn preventivních opatření při ochraně proti vloupání. Jeho součástí je také mobilní aplikace pro občany s názvem Zabezpečte se se základními informacemi a návody pro zabezpečení majetku,“ řekl Milan Fára z Ministerstva vnitra ČR.

 

Prevence i nejnovější technologie

Návštěvníci veletrhu se také dozví, jak může pomoci preventivní chování – například nesdělovat informace o dovolené na sociálních sítích, při delší nepřítomnosti doma zajistit nepravidelné kontroly důvěryhodnými osobami, při každém odchodu z domu zkontrolovat řádné uzavření či uzamčení oken, balkonových a vstupních dveří či pořídit si certifikované zabezpečení. Pojmenovány budou také nejčastější způsoby provedení vloupání a jejich odlišnosti v návaznosti na typ objektu.

 

„Kromě možnosti poradit se s odborníky přinese stavební veletrh FOR ARCH také přehlídku nejvýznamnějších firem z oboru zabezpečení, představí nejnovější technologie, ale také osvědčené bezpečnostní systémy – ať již pro bydlení, nebo třeba pro firmy či nebytové prostory,“ řekla ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

 

Své novinky představí na veletrhu FOR ARCH v Letňanech i JABLOTRON ALARMS, například zabezpečovací systém Jablotron 100+ propojující v sobě funkce alarmu a chytré domácnosti. Kromě bezpečí tak nabídne i pohodlí. „Čím dál více se skloňuje pojem chytrý dům/domácnost. Je to trend zvyšování pohodlí pomocí komfortního ovládání osvětlení, žaluzií, garážových vrat, zavlažování nebo vytápění. Veškeré úkony mohou probíhat podle nastaveného plánu nebo je lze aktivovat, kdykoliv si vzpomenete prostřednictvím mobilní aplikace. Klidně si zapnete zavlažování trávníku na dálku přímo z pláže během dovolené nebo pustíte topení, než se večer vrátíte z lyžovačky, abyste přišli do příjemně vyhřátého prostředí,“ vysvětlil manažer akcí a propagace společnosti Daniel Havel.

 

Již 33. veletrh FOR ARCH se bude orientovat mimo zabezpečení a chytré domácnosti i na další oblasti stavebnictví. Nebudou chybět vystavovatelé ze sekcí stavebních prvků a materiálů, vytápění, dřevostaveb nebo oboru bazény a sauny & spa.Veletrhy a akce bez omezení


Od 14. 3. 2022 již nejsou platná  žádná mimořádná opatření proti koronaviru vztahující se na konání veletrhů a dalších akcí na výstavišti. Zrušena tak byla i povinnost nošení respirátorů v uzavřených prostorech.

Veletrhy a další akce pořádané na výstavišti se tímto krokem vracejí do podoby, jak jsme je znali před pandemií. Těší nás rostoucí zájem vystavovatelů i návštěvníků o akce v letošní sezóně a věříme, že tento trend bude úspěšně pokračovat.

Přestože formální kontroly zmizely, výstaviště PVA EXPO PRAHA zůstává bezpečným místem, kde dbáme na zvýšenou hygienu a bezpečnost všech účastníků. Těšíme se na vás na nejbližších akcích!Jak stavět a bydlet chytře? To poradí souběh veletrhů úsporného bydlení FOR PASIV


Energeticky úsporné bydlení je aktuální otázkou většiny českých domácností. Souběh veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM přinese i doprovodný program pro profesionály a laiky a s pomocí odborníků poradí, jak najít cestu k maximálním úsporám. Kdo plánuje stavbu, rekonstrukci či inovace ve svých domovech, informace získá ve dnech 3. až 5. března na výstavišti PVA EXPO PRAHA. 

 

První veletržní den, čtvrtek 3. března, přinese přednášku Svazu podnikatelů ve stínicí technice o efektivitě automatizované stínicí techniky z hlediska energií i nákladů při řešení problému přehřívání budov v měnícím se klimatu. Jakou řadu užitků přináší zelené střechy nejen vlastníkům budov, ale i celé společnosti, vysvětlí odborníci na přednášce Svazu zakládání a údržby zeleně. Centrum pasivního domu zase poradí, jak si doma pořádně vyvětrat, zbavit interiér škodlivin nebo jak využít technologie řízeného větrání v domech.

 

Na co dalšího se mohou návštěvníci těšit? Společenstvo kominíků ČR se zaměří na komíny v nízkoenergetických a pasivních domech a společnost G SERVIS CZ projde základní aspekty nízkoenergetických a pasivních domů z hlediska možností dotací, úspory provozních nákladů a dalších. Koncepty svých staveb odprezentuje společnost Domy Atrea a Mendelova univerzita v Brně představí problematiku výzkumu v oblasti měření a modelování tepelně-vlhkostních vlastností stavebních materiálů.

 

V pátek 4. března mohou návštěvníci vyslechnout přednášky na téma současných trendů výstavby pasivních rodinných domů nebo se seznámit s na míru navrženou dřevostavbou s okouzlující permakulturní zahradou, koupacím jezírkem a vodním biotopem. Firma SEVEn představí platné energetické štítky pro běžné zdroje tepla a ohřívače vody. Státní fond životního prostředí ČR poradí, jak na úsporné bydlení, kdy během své přednášky poskytne cenné informace o dotačním programu Nová zelená úsporám i o kotlíkových dotacích. Ty v době rostoucích výdajů za bydlení dokáží ušetřit i stovky tisíc korun. Přednášku na toto téma si mohou vyslechnout také sobotní návštěvníci veletrhu.

 

V sobotu 5. března pomůže Asociace dodavatelů montovaných domů zorientovat se na trhu dřevostaveb a poradí, na co se zaměřit při výběru dodavatele, a také představí příklady realizovaných dřevostaveb. Sobotní program přinese například i přednášku společnosti G SERVIS na téma provozních nákladů, požadavků, ekonomiky a dotací pasivních domů a Centrum pasivního domu představí zdravý pasivní dům z přírodních materiálů.

 

Bezplatné rady odborníků

Po celou dobu konání veletržního souběhu budou mít návštěvníci k dispozici odborníky v Poradenském centru realizovaném ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve stínicí technice. Zájemci získají bezplatné rady na téma oken, stínicí techniky, projektů a realizace staveb, vhodných technologií a státních dotací. Stačí si zajít pro radu do Haly 2 výstaviště PVA EXPO PRAHA ve dnech 3. až 5. března. V rámci doprovodného programu FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM bude rozhodně z čeho vybírat a k dispozici budou také produkty významných firem. Akce přinesou to nejlepší a nejnovější z oboru nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb, dřevostaveb a vytápění.

 

Veletrhy jsou již plně přístupné všem návštěvníkům bez prokazování bezinfekčnosti v souvislosti s onemocněním covid-19. I bez kontrol certifikátů však zůstávají akce v PVA EXPO PRAHA bezpečným místem, kde organizátoři dbají na zvýšenou hygienu, dezinfekci či rozestupy účastníků. Kompletní program najdete na www.forpasiv.cz/program.Na veletrh již bez certifikátu!


 

Důležitá změna!! Veletrhy jsou nyní přístupné bez prokazování bezinfekčnosti týkající se koronaviru. Tento krok znamená mnohem větší komfort jak pro naše návštěvníky, tak vystavovatele. Zároveň věříme, že je to signál oznamující blížící se konec koronavirové pandemie, na který všichni netrpělivě čekáme. 

 

I bez kontrol certifikátů zůstávají naše veletrhy bezpečným místem, kde dbáme na zvýšenou hygienu, dezinfekci či rozestupy účastníků. Těšíme se na vás na veletrhu, který již proběhne ve zlepšené atmosféře, bude se těšit většímu zájmu návštěvníků i vystavovatelů a přinese potřebný restart veletržních příležitostí.PF 2022
Závěrečná zpráva 2021
Moderní kanceláře, které hrají barvami s akustickou pohodou


Designér Jeffrey Ibañez realizoval návrh kanceláře Toradex, společnosti zabývající se počítačových kódovacích řešení, se sídlem v Lucernu ve Švýcarsku.

 

Technologická společnost v srdci Švýcarska s původně staromódním interiérem se připravila na to, aby se stala globálním hráčem v technologickém průmyslu. Kompletní transformace firmy se promítlo také do nového pojetí kanceláří.

 

Požadavek byl tedy na nové způsoby spolupráce mezi zaměstnanci a klienty. Návrhu předcházelo mnoho interaktivních workshopů, aby porozuměli jejich firemní identitě, charakteru, vizi a hodnotám společnosti. Důraz byl kladen na inovativní materiály, které budou mít zároveň dobrý akustický útlum. Jednotlivé zasedací a jednací místnosti byly celé obalené do hravých trendy barev. Můžete se tedy dát meeting v ledově modré, nebo lososové zasedačce. Plně funkční design volí mezi tvrdými a hranatými prvky a oblými hranami. Podstatou bylo použít ekologické materiály, proto padla volba na desky z recyklovaných PET lahví – Impact Acoustic. Kanceláře byly také zařazeny do top 20 interiérů kanceláří ve švýcarsku.

 

Realizace: 2020

Více na www.akustickepodhledy.cz

 Ohlédnutí za veletrhem FOR ARCH 2021
Stavební veletrh FOR ARCH 2021 se opět stal událostí roku ve svém oboru. Navštívilo jej téměř 34 tisíc lidí!


Přestože bylo konání 32. ročníku veletrhu poznamenáno protiepidemickými opatřeními, organizátorům se podařilo zajistit maximální bezpečí a komfort pro návštěvníky i vystavovatele. Také letos se nomenklatura FOR ARCH opírala o stěžejní obory stavebních prvků a materiálů, elektrotechniky a zabezpečení, bazénů, wellness & spa či vytápění a dřevostaveb. Letošní ročník se navíc premiérově konal v souběhu s veletrhem nábytku FOR INTERIOR, který nabídl portfolio produktů a služeb z odvětví nábytku, interiérů a bytového designu, čímž dokonale doplnil klasickou nomenklaturu stavebního veletrhu.

 

„I když jsme se jako organizátor museli vypořádat s mimořádnými organizačními opatřeními, bylo pro bezpečnost návštěvníků i vystavovatelů učiněno maximum. Letošní ročník veletrhu FOR ARCH opět ukázal svou výjimečnost pro obor stavebnictví, když představil expozice 411 vystavovatelů a přivítal 33 771 návštěvníků,“ řekla ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

 

Přednášky i prestižní ocenění

Nebyly to pouze nejnovější produkty a technologie, s kterými bylo možné se v Letňanech seznámit. Připraven byl také bohatý doprovodný program, který nabídl přednášky, konference a workshopy pro profesionály i širokou veřejnost. Velkému zájmu se těšily například přednášky od Státního fondu životního prostředí ČR, které byly zaměřeny na pokračování programu Nová zelená úsporám. Návštěvníci si nenechali ujít ani semináře Chytře na úspory energie od Centra pasivního domu, Zabezpečte se – bezpečný domov od Ministerstva vnitra, Policie ČR a Cechu mechanických zámkových systémů ČR nebo Změny legislativních požadavků na konkrétních příkladech od G SERVIS CZ a mnoho dalších.

 

V rámci společenského večera v první den konání veletrhu byly v Kongresovém sále výstaviště uděleny ceny Architekt roku, Architekt obci i veletržní ceny GRAND PRIX za nejzajímavější vystavené produkty a TOP EXPO za nejpoutavější expozice. O vítězích rozhodovala nezávislá porota složená z odborníků napříč obory stavebnictví.

 

GRAND PRIX v roce 2021 získaly firmy VELUX Česká republika, s.r.o. za inovativní řešení spoje dvou střešních oken VELUX Instalační set DUO; OZONTECH, s.r.o. za generátor ozonu ANNIHILATOR MINI 6000 s čidlem; COMINFO, a.s. za vstupní turniket EasyGate Superb a ACOND a.s. za tepelné čerpadlo vzduch-voda Acond PRO-R. Čestné uznání získaly Slavona s.r.o. za inovativní řešení vnějšího rámu dřevěného okna Okno Progression, verze GRP; WIENERBERGER s.r.o. za obecně použitelný online nástroj pro sofistikovaný odhad nákladů na stavbu rodinného domu Wienerberger konfigurátor domu.

 

V případě soutěže TOP EXPO byly vyhlášeny nejpůsobivější expozice, které jsou zároveň i vysoce funkční a splňují kritéria pro komunikaci se zákazníkem. Hodnoceny byly všechny expozice veletrhů v kategoriích do 60 m2 a nad 60 m2 . Cenu za kategorii do 60 m2 získaly firmy za veletrh FOR ARCH COMINFO, a.s.; Xella CZ, s.r.o. a za veletrh FOR INTERIOR LUSITO – DECO LOCO. Cenu TOP EXPO za kategorii nad 60 m2 získaly za veletrh FOR ARCH VELUX Česká republika s.r.o.; FENIX Trading, s.r.o. a za veletrh FOR INTERIOR JELÍNEK – výroba nábytku s.r.o.

 

V rámci souběhu veletrhu FOR ARCH a FOR INTERIOR mohli návštěvníci využít příležitosti a zapojit se do soutěže o voucher na koupelnu v hodnotě 50 000 Kč od společnosti ProCeram, a to v expozici TVbydleni.cz.

 

Následující událost oboru stavebnictví, 33. ročník veletrhu FOR ARCH, se bude konat na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA v termínu 20. až 24. září 2022.Tradiční kachláče nejsou přežitek


Kachlová kamna nejsou jen vzpomínky na dětská léta a prázdniny u babičky. Stále mají své kouzlo nejen v horských chatách, ale i v moderních domácnostech. Dnes existují i kachle s 3D potiskem, ale kachlová kamna ČIČMANY mají tradiční kachle s dekorem inspirované slovenskou architekturou stejnojmenné obce.

 

Přijďte si je prohlédnout na veletrh FOR ARCH, hala 7B, stánek č. 11. Volnou vstupenku vám rádi zašleme, když si o ní napíšete - https://www.haassohn-rukov.cz/novinky/pozvanka-na-veletrh-for-arch-2021.

 

Více o modelu na webu https://www.haassohn-rukov.cz/produkty/krbova-kamna/04343-42-kachlova-kamna-cicmany.

 Řešení prostorové akustiky na veletrhu FOR ARCH


Dnes a v sobotu máte možnost se v hale 7 seznámit s novinkami z oblasti prostorové akustiky v rámci galerie, která představuje aktuální trendy pro útlum hluku v kancelářích, veřejných budovách, nebo například halách.

Ať už se jedná o dílce z recyklovaných PET-láhví,  ekologické desky z dřevní vlny a cementu (novodobý heraklit), nebo nábytkový telefonní box.

Všechny produkty mají na FORARCHU českou premiéru. Galerie akustických materiálů byla vytvořena ve spolupráci s firmou ACUTEC.

www.akustickepodhledy.czVeletrh FOR ARCH udělil ocenění GRAND PRIX a TOP EXPO za nejpoutavější produkty a expozice


Na veletrhu FOR ARCH jsou tradičně prezentovány nejmodernější technologie a řešení, z nichž ty nejlepší hodnotí první den veletrhu na stáncích vystavovatelů v rámci soutěže GRAND PRIX odborná porota. Exponáty přihlášené do soutěže se posuzují z hlediska technických parametrů, progresivní technologie, netradičního nápadu, mimořádné kvality za přijatelnou cenu, materiálu, ekologie, energetické úspornosti i možnosti uplatnění na trhu.

Členy odborné poroty se při 32. ročníku veletrhu FOR ARCH stali prof. Ing. Karel Kabele, CSc. ze stavební fakulty ČVUT v Praze, který byl zároveň předsedou poroty, Ing. Ladislav Brett za Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, nezávislí odborníci Ing. Vladimír Galád a Ing. Zdeněk Lyčka a Ing. Pavel Košnar z Asociace bazénů a saun České republiky – ABAS ČR.

Ceny GRAND PRIX získaly následující firmy:

 • OZONTECH, s.r.o. za Generátor ozonu ANNIHILATOR MINI 6000 s čidlem


   
 • VELUX Česká republika s.r.o. za VELUX Instalační set DUO


   
 • COMINFO, a.s. za EasyGate Superb


   
 • ACOND a.s. za Acond PRO-R


Čestné uznání získaly firmy:

 • Slavona, s.r.o. za Okno Progression, verze GRP


   
 • Wienerberger s.r.o. za Wienerberger konfigurátor domu


V případě soutěže TOP EXPO byly vyhlášeny nejpůsobivější expozice, které jsou zároveň i vysoce funkční a splňují kritéria pro komunikaci se zákazníkem. Hodnoceny byly všechny expozice veletrhů v kategoriích do 60 m2 a nad 60 m2.

FOR ARCH TOP EXPO – kategorie do 60 mzískaly expozice:

 • COMINFO, a.s. - Hala 4 - číslo stánku 4C13


   
 • Xella CZ, s.r.o. - Hala 2 - číslo stánku 2A13


FOR ARCH TOP EXPO – kategorie nad 60 mzískaly expozice:

 • VELUX Česká republika s.r.o. - Hala 3 - číslo stánku 3A8


   
 • FENIX Trading, s.r.o. - Hala 4 - číslo stánku 4C17


FOR INTERIOR TOP EXPO – kategorie do 60 mzískaly expozice:

 • LUSITO - DECO LOCO - Hala 4 - číslo stánku 4A13 


FOR INTERIOR TOP EXPO – kategorie nad 60 mzískaly expozice:

 • JELÍNEK - výroba nábytku s.r.o. - Hala 5 - číslo stánku č. 5B5


   


FOR ARCH 2021 Ukáže novinky a trendy ve stavebnictví, poradí s dotacemi, rekonstrukcí i stavbou


Největší veletržní událost českého stavebnictví je tady. Veletrh FOR ARCH proběhne ve dnech 21. až 25. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA a představí nejvýznamnější značky a výrobce s jejich produkty. Na návštěvníky čeká bohatý doprovodný program s přednáškami a bezplatnými poradenskými centry. Chybět nebudou ani tradiční soutěže GRAND PRIX za nejlepší exponáty/technologie a TOP EXPO za nejpůsobivější expozici. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

 

Nomenklatura veletrhu FOR ARCH letos opět pojímá obory stavebních prvků a materiálů, elektrotechniky a zabezpečení, bazénů, wellness & spa či vytápění a dřevostaveb. Poskytuje tím širokou nabídku vystavovatelů a jejich produktů pro všechny typy úprav bydlení. Kde jednotlivé obory na letňanském výstavišti najdete?

 

Obor stavebních prvků a materiálů se soustředí v Halách 2 a 3. Zájemci o produkty z oblastí osvětlení, chytré domácnosti, zabezpečení nebo větrání najdou toto portfolio v Hale 4. Oboru vytápění – krbům a kamnům – letos patří Hala 7 a část Haly 4. Bazény, wellness & spa se nachází v Hale 2, a jeho sousedícím oborem v Hale 2D jsou expozice s tematikou zahrad. Dřevostavby se představí v Hale 6. Protože se letošní ročník koná v souběhu s veletrhem nábytku FOR INTERIOR, portfolio produktů a služeb tohoto odvětví najdou návštěvníci v Hale 5 a v části Haly 4.

 

Stavební veletrh FOR ARCH ale nenabízí pouze široké portfolio produktů a firem z několika stavebních oborů. Jeho návštěvníci mají také možnost bezplatně získat cenné rady od odborníků. „Veletrh nabízí možnost poradit se s profesionály na stáncích samotných vystavovatelů i v poradenských centrech, kterých jsme s našimi odbornými partnery připravili hned několik,“ říká ředitelka veletrhu FOR ARCH Kateřina Maštalířová.

 

Poradenské centrum Cechu topenářů a instalatérů ČR poradí s topením a chlazením nebo větráním. Pro rady na téma osvětlení a světelných zdrojů je možné zajít do Poradenského centra v oboru světlo a osvětlování. V Poradenském centru Ministerstva vnitra ČR budou radit odborníci na zabezpečení domácnosti, v Poradenském centru Cechu kamnářů ČR profesionálové odpoví na otázky týkající se vytápění. Ve Stavebním poradenském centru ČKAIT najdete odpovědi na dotazy z oblasti stavebního zákona a dalších předpisů ve výstavbě, jak na výměnu nebo opravu oken zjistíte v Poradenském centru pro okna a stínicí techniku. Zájemci o odvětví bazény, wellness & spa získají cenné rady v Poradenském centru Asociace bazénů a saun ČR.

 

Program pro profesionály i širokou veřejnost

Letošní veletrh FOR ARCH obohatí putovní výstava CZECH INDUSTRY PHOTO umístěná v Hale 3. Celkem 25 uměleckých fotoobrazů z rozmanitých odvětví odhalí krásy českého průmyslu a poukáže na jeho potenciál z hlediska inovací a zaměstnávání.

 

I letos se budou udílet prestižní ocenění GRAND PRIX za nejlepší exponáty/technologie a TOP EXPO za nejpoutavější expozici, jejichž výherci budou vyhlášeni 21. září na slavnostním galavečeru pro vystavovatele a partnery veletrhu.

 

Ti, kteří plánují výměnu kotlů ve svých domech, ocení přednášku Výměny kotlů 2021+ od portálu TZB-info. Na ní odborníci ve středu 22. září od 10 hodin zrekapitulují, kterých kotlů se nutná výměna k termínu 1. září 2022 týká, upřesní detaily kontroly, revize a čištění kotlů. Ve středu se koná také představení pokračování programu Nová zelená úsporám, a to od 15 hodin, kde odborníci ze SFŽP ČR představí nové možnosti a pravidla pro udílení dotací majitelům rodinných a nově i bytových domů v celé zemi. Přednáška se bude konat na veletrhu FOR ARCH také v sobotu 25. září od 13:30 hodin.

 

Ve čtvrtek 23. září se účastníci semináře Zabezpečte se – bezpečný domov od odborníků z Policie ČR a Ministerstva vnitra dozví, jak chránit své byty, domy nebo rekreační objekty, jaká jsou účinná preventivní opatření a jaké technologie lze k ochraně využít. Pátek 24. září bude v rámci programu patřit konferenci Stínicí technika – inovace v technologiích a materiálech, nebo přednášce Vytápění kachlovými kamny a ekologie.  

 

Poutavý program přinese i poslední den veletrhu, kde se pozornost zaměří na přednášku Změny legislativních požadavků od roku 2022, snížení provozních nákladů a nový stavební zákon. Laici ocení také možnost vyslechnout si rady přednášejících v bloku Jak poznat dobrého řemeslníka a jak správně vymalovat a natírat od Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR. Vše o realizaci a následné údržbě zelených střech se dozví účastníci přednášky Zelené střechy – Jak jet na zelené vlně a nenarazit. O tom, zda se při plánování domu rozhodnout pro cihlu nebo dřevo, zájemcům poradí přednášející Centra pasivního domu na semináři Cihla nebo dřevo? Udělejte si jasno!. Podrobný program najdete na www.forarch.cz/program.

 

Kompletní informace o veletrhu najdete na www.forarch.cz.GOOPAN dům FRESH 01


Šikmá střecha vybízí k umístění v horských oblastech či na okrajích města. Rovná střecha vybízí k umístění na kraji města ve vilkové zástavbě, kde se snoubí moderní styl života společně s přírodou.

Dům přichází s úsporným řešením zastavěné plochy, které však nikterak neubírá prostorovému řešení uvnitř domu.

Po vstupu se naskýtá pohled do malebného prostoru společné části domu – kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Přímý vstup ze společného prostoru přímo na zahradu propojuje rodinu s přírodou. Ve spodní části domu pak najdeme ještě hlavní ložnici, koupelnu a technickou místnost. Horní patro ukrývá prostor pro 2 ložnice, prostornou koupelnu a pracovní kout.

Více na www.goopan.cz.
 StarIgloo - usínat pod hvězdami


Hledáte zajímavé, futuristické a luxusní řešení pro glamping, posezení pro hosty na terase či v zahradě? Netradiční prostor pro kavárnu? Či celoročně použitelnou náhradu za altánek, pergolu či chatku s 360° výhledem zalitou světlem? Nebo chcete svou výřivku používat celoročně? A co pracovna, trucovna nebo ložnice v zahradě. Nebo trocha romantiky? Se StarIgloo usínat pod hvězdami.

 

StarIgloo Vám vše toto a mnohem víc možností nabízí. Díky neotřelému a funkčnímu designu, kvalitním a bezúdržbovým materiálům, stavebnicovému systému a modulárnosti, můžete změnit své návyky i uvažování nad bydlením či trávením volného času. Celoročně a za každého počasí.

 

Rádi se s Vámi potkáme na našem stánku 4C07, kde si můžete prohlédnout naše StarIgloo 3,5 m a probrat své plány i nápady.Zahájili jsme podzimní sérii vzdělávání ve WOOD campu!


WOOD camp je projekt zahrnující pravidelné online semináře pro projektanty, architekty, stavební dozory a studenty. Účastníkům vysvětlíme, jak se pustit do projektování dřevostaveb a překonávat různá úskalí návrhu. 

Odstartovali jsme tématem Konstrukční detaily dřevostaveb 31. 8. 2021 (záznam lze zhlédnout zde). Cílem následujícího semináře je představení problematiky konstrukcí na bázi dřeva z hlediska vzduchové a kročejové neprůzvučnosti od rodinných domů, přes řadové a bytové domy až po administrativní výstavbu. Od základních pojmů přes požadavky až po návrh, detaily a realizace vícevrstvých sendvičových konstrukcí. Podíváme se na porovnání jednovrstvých konstrukcí (cihla) versus vícevrstvé konstrukce (dřevostavby). Seminář Akustika dřevostaveb proběhne 21. 9. 2021 v 15:00 hodin.

REGISTROVAT SE 

Architekti a stavební inženýři mají navíc možnost účastí na seminářích získat body do celoživotního vzdělávání u organizací ČKA a ČKAIT. Více informací ZDE.

Další témata WOOD campu:


V rámci projektu WOOD camp se můžete zúčastnit online semináře ZDARMA každé 3 týdny. Vždy v úterý od 15:00 hodin proběhne přednáška s následnou možností diskuze. WOOD camp probíhá na platformě Google Meet a je třeba se registrovat na každý seminář zvlášť.

Projekt WOOD camp pro Vás organizuje ADMD. Budujeme komunitu profesionálů, kteří se chtějí vzdělávat a navrhovat kvalitní dřevostavby. 

Záznamy jarních seminářů najdete ZDE na YouTube kanále ADMD – Dřevostavby kvalitně.
 

 Akce Kulatý stůl techniků ADMD znovu posouvá kvalitu dřevostaveb


Obor dřevostaveb se posouvá kupředu a my jsme u toho! Po loňském úspěšném setkání jsme připravili 3. ročník s tématy:

 • Jak správně navrhnout a realizovat střechu,
 • Energetická náročnost budov po 1. 1. 2022,
 • Akustika vícevrstvých konstrukcí - od návrhu po realizaci.

Po úvodní přednášce Tomáše Kupsy, ze společnosti DEKSOFT, který se věnoval tématu “Energetické náročnosti budov po 1. 1. 2022”, se rozdělili účastníci do skupin, aby u tří stolů prodiskutovali témata letošního roku. Vzájemně si mohli předat řadu cenných zkušeností a osvěžit se pohledem odborníků z jiných firem. 

V tématu Energetické náročnosti budov po 1. 1. 2022 se pokračovalo pod taktovkou Tomáše Kupsy, který se zaobíral reálnými dopady vyhlášky 264/2020 Sb. na novostavby rodinných domů v ČR. Diskutovalo se o vlivu různých opatření na energetickou náročnost domů. Radek Radovesnický ze společnosti Betonpres a.s. moderoval stůl s tématem Jak správně navrhnout a realizovat střechu, kde se hovořilo např. o správném navržení střešního pláště nebo normě ČSN 73 1901 z roku 2020, která nahrazuje normu z roku 2011. Vše bylo demonstrováno na příkladech ze současnosti. Třetí kulatý stůl patřil Dipl. Ing. Jaroslavu Benákovi, který zastupuje spol. James Hardie Europe GmbH, o.s. a Akustice vícevrstvých konstrukcí. Tuto problematiku obsáhnul z hlediska vzduchové a kročejové neprůzvučnosti. Kromě základních pojmů, se dostala řada také na novou akustickou normu ČSN 73 0532: 2020 a její dopad na dřevostavby. 

Akci podpořil také mediální partner ADMD, vydavatelství PRO VOBIS, s.r.o., který každému z účastníků věnoval speciální vydání časopisu PROFI speciál 2021/2022.

Celodenní program akce připravila pro své členy, ve spolupráci s partnery, Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), která si klade za cíl, podporovat kvalitní dřevostavby na českém trhu a rozšiřovat o nich povědomí mezi širokou veřejností. 

Děkujeme všem účastníkům, kteří si chtějí rozšiřovat obzory a čerpat pravidelně nové informace a inspiraci do další práce. Právě tito lidé, posouvají obor dřevostaveb kupředu.

Lenka Trandová
ředitelka ADMD
 GOOPAN … stavíme domy srdcem


Zajímáte se o stavbu nízkoenergetického domu? Chcete moderní úsporný dům, který splní všechna Vaše očekávání? Navštivte firmu GOOPAN na stánku 6A11.

Společnost s letitými zkušenostmi projektuje a staví dřevostavby, které znamenají rodinu a představují moderní bydlení. Krása architektury projektů se prolíná s funkčností a snoubí tak osobitý životní styl. Kromě stavby typových domů, navržených s respektem k přání zákazníka se GOOPAN také věnuje individuálním projektům. Standardem všech domů jsou technologie nejvyšší kvality, jejichž součástí je např. rekuperační jednotka nebo fotovoltaika. Díky správným postupům, užitým materiálům a technologiím, umí GOOPAN zaručit dlouhodobé nízké provozní náklady, protože všechny domy jsou stavěné již v základu v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu.

Navštivte expozici 6A11 společnosti GOOPAN a informujte se o nových domech či veletržní akci.Videopozvánka na souběh veletrhů FOR INTERIOR a FOR ARCH
OSLAVTE S NÁMI DEN DŘEVORÁDŮ – 19. ZÁŘÍ V PRAZE #ChcemeViceDrevaDoZivota


V neděli 19. září oslavíme už 4. ročník Dne dřevorádů, svátku všech milovníků dřeva, lesa a životního prostředí. Akci pořádá Nadace dřevo pro život, která se představí i na letošním For Archu formou putovní výstavy.

V Den dřevorádů si připomínáme, jak významnou roli hrají při ochraně životního prostředí udržitelně obhospodařované lesy. Díky nim se můžeme obklopovat dřevem, českou obnovitelnou surovinou, v našem každodenním životě.

Odpoledne plné zajímavých aktivit jsme připravili v pražském lese kousek od metra Roztyly. Budeme stavět dřevěné lavičky pro dobrou věc, závodit v dřevácích, poznávat les očima lesníka a sázet stromky.

Když přijdete, můžete si zasoutěžit i o dřevěné dubové hodiny!


V 16:00 se pokusíme o překonání celorepublikového rekordu v největším počtu dřevorádů na jednom místě.

Přidáte se?

Všechny důležité informace najdete na www.DenDrevoradu.cz

Těšíme se na viděnou!


DŘEVO JE CESTA: KOMUNITA MILOVNÍKŮ DŘEVA – CHCETE SE K NÁM PŘIDAT I VY

Truhláři, lesníci, výrobci dřevěných doplňků, stavitelé dřevostaveb
a mnozí další se se zapojují do naší komunity Dřevo je cesta, ve které je k dnešku více než 200 firem, živnostníků a institucí. Všichni mají společný cíl. Chtějí spolu s námi ukazovat přínos využívání dřeva v našem každodenním životě. Přehled všech členů najdete na webu www.drevojecesta.cz/clenove-komunity

PROČ DŘEVO? MÁ VÝBORNÉ VLASTNOSTI (NEJEN) JAKO STAVEBNÍ MATERIÁL

Dřevo se u nás Čechů už dávno zabydlelo.
Naše střechy podpírají dřevěné krovy, dřevěný nábytek je oblíbeným interiérovým doplňkem a zahrada bez dřevěné pergoly, hřiště nebo alespoň pískoviště se v Česku těžko hledá.

Mnozí jdou ve své lásce ke dřevu ještě dál. Bydlí v dřevostavbách. Některé obce si ze dřeva nechaly postavit i veřejné budovy, jako jsou knihovny nebo školky. Dřevo se tak pomalu ale jistě dostává do našich měst, z čehož máme velkou radost.

Materiálů na bázi dřeva přibývá a mají čím dál nečekanější vlastnosti. Dřevo průhledné jako sklo, silnější než ocel nebo poddajné jako látka už není žádnou novinkou. Všechny tyto podoby už dnešní dřevo má. Pojďme společně využít jejich potenciál.

Dřevo je díky svým vlastnostem také ideálním stavebním materiálem. Dobře se zpracovává a když o něj správně pečujete, vydrží staletí. Je potřeba se mu ale věnovat, vyžaduje naši péči a lásku. To je na něm tak krásné. Se správnou péčí nás ale všechny přežije. Jakmile však nadejde jeho čas, rozloží se a nezatěžuje už dále planetu.

Pro dřevo prostě hraje spousta důvodů. Krásně voní, je teplé a příjemné na dotek. Je zároveň přírodním a ekologickým materiálem a naši obnovitelnou surovinou.

Více o tom, jak využíváním dřeva chráníme životní prostředí, najdete v našem průvodci 7 důvody pro dřevo na webu www.DrevoJeCesta.cz
 Skupina ČEZ na veletrhu FOR ARCH & FOR INTERIOR


Stavíte dům, rekonstruujete, nebo si prostě jen chcete zdarma vyrábět vlastní elektřinu ze slunce? Navštivte 21. - 25.9. 2021 veletrh For Arch & For Interior a seznamte se blíže s řešením, které nabízí Skupina ČEZ.

 

S vlastní domácí fotovoltaickou elektrárnou získáte zdroj, který vám bude vyrábět vlastní elektřinu z obnovitelného zdroje, a navíc se stanete soběstačnými, nezávislými a ekologicky odpovědnými vůči svému okolí. Pokud si k fotovoltaice pořídíte bateriový systém ČEZ BATTERY BOX, budete navíc chráněni proti výpadkům sítě a nic vás nepřekvapí. Fotovoltaika se také skvěle doplňuje s tepelným čerpadlem, díky kterému si užijete pohodlné a úsporné vytápění a získáte tak komplexní řešení celoroční spotřeby.

 

Specialisté z ČEZ Prodej vám pomohou vybrat nejvhodnější technologii pro váš dům, zajistí celý projekt od návrhu, administrativy, financování až po instalaci. Navíc za vás vyřídí žádost o dotaci a u fotovoltaiky garantují, že když jí nezískáte, vyplatí jí z vlastních prostředků. S odborníky z ČEZ máte navíc jistotu dlouhodobého servisu a záruku na 85 % výkonu panelů po dobu 25 let. Nové dekory dveří DOORNITE (dříve MASONITE) na veletrhu FOR ARCH


Trendy bílé dveře CLARA s trojvrstvým lakem budou vystaveny i s černými doplňky kování nebo rámečků. Nově budou představeny dřevodekory dubu elegant, grand a dubu corbridge. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet fungování různých posuvných systémů, probrat s techniky vlastnosti bezpečnostních dveří RC3 Bariera nebo dveří Aqua, které odolají zvýšené vzdušné vlhkosti.

Technici doporučí individuální sestavení interiérových dveří podle požadavků na zvukovou izolaci, design, bezpečnost, odolnost dveří proti poškození, požáru nebo kouři.

Návštěvník si bude moct vytvořit vlastní skladbu dveří i v on-line konfigurátoru. Zájemci pak mohou také navštívit některou z 21 vzorkových prodejen DOORNITE v ČR a ze 7 na Slovensku.

Více informací na www.doornite.cz.

O společnosti DOORNITE (dříve MASONITE)
Společnost MASONITE, největší český výrobce dveří změnil v srpnu 2021 vlastnickou strukturu i svůj název. Pod novým jménem DOORNITE s.r.o. pokračuje v dodávkách interiérových dveří a speciálních dveří s požadavky na bezpečnost, útlum hluku, vlhkost a požární odolnost na český a slovenský trh a exportuje své produkty do 13 zemí Evropy. Nový vlastník, česká investiční společnost DOOR INVESTMENT s.r.o., pokračuje v nastaveném trendu v obou výrobních závodech pro výrobu dveří a zárubní. S 220 zaměstnanci vyrobí ročně přibližně 550 000 produktů.

Kontakt: +420 567 121 411, email: czechinfo@masonite.com, www.doornite.cz

Pro více informací k tiskové zprávě kontaktujte:
Ing. Ivana Duchoňová
Marketingové poradenství
E-mail: ivana.duchon@gmail.com
Tel. +420 727 822 795
www.linkedin.com/in/duchonova
 Jedinečná příležitost – vzorový dům v Plzni od firmy ATRIUM


Dřevostavby kralují individuální výstavbě. Víte proč?

Jaký by měl být váš vysněný dům? Ať jste se svými plány jakkoli daleko, nejvíce vás v úvahách posune rozhovor s někým zkušeným, kdo ví o dřevostavbách všechno, a pak také možnost se do nějakého hezkého domu podívat. Kde budete mít obě příležitosti najedenou?

Jedinečná příležitost – vzorový dům v Plzni

Blízko plzeňské Olympie u hlavní silnice už nějakou dobu poutá pozornost moderní a úhledný dvoupodlažní dům. Kdo měl možnost sledovat jeho montáž ví, že byla hotová doslova z pár dnů. Jde totiž o montovanou dřevostavbu ATRIUM, vystavěnou pomocí výjimečné difuzně otevřené konstrukce DifuTech®. Dům můžete navštívit a na vlastní smysly se přesvědčit, jak se v dřevostavbě žije.

Příjemný a pohodlný
Překvapí vás, jak příjemné je v dřevostavbě klima. Dřevo je živý přírodní materiál, který dýchá a na vzduch v místnosti má citelný a příznivý vliv. Dům nikdy nepřestane vonět novotou. Pokud ve vás přežívají obavy, že v novostavbách je příliš cítit „chemie“, tady se přesvědčíte, že to není pravda. Žádné škodlivé látky se dávno nepoužívají, ostatně zdravotní nezávadnost je garantována příslušnými certifikáty.

Úsporný a tichý
Dřevostavby ATRIUM se stavějí ve vysokých energetických standardech (až po pasivní). Pomohou vám ušetřit ročně na vytápění citelnou sumu. V domě jsou navíc výborné akustické parametry, jichž se dociluje promyšleným vrstvením materiálů různé tuhosti v konstrukci.
Teplo, klid, vůně dřeva přeci dělají domov, co říkáte?

Na celý život
Rozhodně nejsou na místě obavy, že dům by byl snad méně trvanlivý než konvenční stavby. Na konstrukci domu je poskytována 30letá záruka.

Přijďte se na vlastní oči přesvědčit, v čem spočívá kouzlo dřevostaveb. Všechny případné otázky tu můžete probrat se zkušeným poradcem osobně na předem domluveném setkání.

Vzorový dům JUBILEUM PLZEŇ
adresa:               Nepomucká 1291, Plzeň
otevírací doba:    od pondělí do soboty, 10-18 h
tel.:                   +420 373 712 812
www.vzorovydumplzen.cz
dum.plzen@atrium.cz

 NOVÉ MATERIÁLY A TRENDY V PROSTOROVÉ AKUSTICE


V našich interiérech je dlouhodobě podceňováno správné řešení akustiky, přitom dlouhodobý pobyt v hluku ovlivňuje naše smysly a výkon.

 

Často se můžete setkat, například v kanceláři, že je zde vysoká míra hluku a špatně rozumíte i kolegovy který sedí vedle vás. Typickým příkladem jsou skleněné zasedací místnosti, kde se během jednání prakticky neslyšíte. Je to tím, že zvuk se šíří všemi směry a odráží se, tím vzniká ozvěna a nepříjemný hluk.

 

Řešení je jednoduché a to snížit počet odrazových ploch (stěna, sklo apod.) a přiměřeně zvýšit počet ploch které jsou absorpční. Jednoduše to může být například textilní závěs, nebo velký počet květin, které jsou přirozeným a jednoduchým řešením.

 

Pokud jste v době plánování nového projektu nebo rekonstrukce, je dobré zvážit koncepční řešení prostorové akustiky. K tomu je dnes na trhu mnoho materiálů, které dobře absorbují zmíněnou ozvěnu.

 

Aktuálním trendem je například retro materiál vyráběný z dřevní vlny a cementu( tzv. heraklit), který se dnes vyrábí v mnoha formátových provedení a barvách. Svým industriálním vzhledem dobře zapadá do současných interiérů. Novinkou jsou také desky z recyklovaných PET láhví. Na 1m2 desky je použito v průměru 88x petek, tedy tento produkt je možný označovat jako za upcyklaci, kdy staré láhve získávají úplně nový účel. Pevné desky je možno frézovat a řezat do z jakýkoliv tvarů a jde o novou dimenzi kreativity.  Co se týče nábytku a vybavení, tak výrobci pro kancléře již mají celé sekce na řešení klidových zón. Hitem jsou především v openspacech telefonní a jednací budky, kde je akustika skvěla vyřešená.

 

Pokud se chcete seznámit osobně s novými materiály, doporučujeme návštěvu veletrhu FORARCH,

kde bude galerie věnovaná přímo prostorové akustice a to včetně testovacího tunelu na potlačení ozvěny. Výběr materiálů, proběhne ve spolupráci s týmem Acutec, kteří jsou specialisté v tomto oboru.

www.akustickepodhledy.czFordy na veletrhu For Arch


Ford si vás jako titulární partner společnosti ABF, a.s. dovoluje pozvat na prezentaci vozů ve Vstupní hale 1. Hlavní hvězdou bude nový Mustang Mach-E!  Chybět nebudou ani legendární dodávky Ford Transit. Přítomní specialisté z auto MOTOL BENI vám rádi poradí s výběrem vozu a vhodné formy financování nebo pojištění.

 

Řekněte si o nabídku na http://bit.ly/nabidkaFord

 Více skla, světla, propojení s přírodou i chytré technologie. Trendy ve stavebnictví ukáže FOR ARCH 2021


Investice Čechů do zvelebování bydlení rostou, pomohla tomu i koronavirová pandemie. Zvyšuje se poptávka po moderních a úsporných řešeních, chytrých technologiích i praktickém designu. Jaké trendy ve stavebnictví v současnosti dominují? To představí veletrh FOR ARCH, který proběhne ve dnech 21. až 25. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

 

 

Stavební veletrh FOR ARCH je tradičně jednou z nejočekávanějších událostí podzimní veletržní sezóny v Česku. Jeho nomenklatura, která pokrývá obory stavebních prvků a materiálů, elektrotechniky a zabezpečení, wellness & spa či vytápění a dřevostaveb, poskytuje komplexní nabídku tuzemských i zahraničních vystavovatelů a jejich produktů pro všechny typy úprav bydlení. Jedním z vyhledávaných témat jsou také okna či zahradní pergoly, které lze v současnosti například ovládat pomocí mobilních aplikací. Jaké technologie patří mezi nejvyhledávanější?

 

„Trendem je zvětšování prosklených ploch pro dokonalejší prosvětlení interiéru a lepší propojení s okolní přírodou. V případě střešních oken nejde jen o zvětšování rozměrů jednotlivých oken, ale také o jejich propojování do sestav. Zároveň roste zájem o řešení pro chytrou domácnost a obecně o výrobky s komfortním dálkovým ovládáním,“ říká Dominika Bruchatá ze společnosti VELUX. Také po střešních oknech je letos zvýšená poptávka. Vedle novostaveb a rekonstrukcí za ní stojí i rostoucí potřeba měnit stará a dnes již nevyhovující okna za nová. Střešní okna se na českém trhu začala ve velkém instalovat v 90. letech a mnohá z nich jsou dnes na hranici své životnosti. Proto je majitelé chtějí vyměnit za nová s daleko lepšími tepelněizolačními parametry a moderním designem.

 

Stále více příznivců si mezi českými zákazníky získávají také moderní pergoly. „Pociťujeme vyšší zájem, dalo by se říct, že v posledním roce nastává doslova boom. Nahrává tomu i současná koronavirová situace, kdy lidé více investují do zvelebování vlastního bydlení. Co se týče pergol, zde jsou již třetím rokem největším tahounem bioklimatické pergoly s dálkově ovládaným střešním slunolamem. Spojení stínění a ventilace zákazníky láká zejména proto, že díky tomuto systému dokážou i v parném létě udržet v pergole příjemné klima — především při použití obvodových stínicích rolet,“ říká obchodní a marketingová ředitelka společnosti Al Pergoly Hana Ševčíková.

 

Zvelebování s dotacemi

Okna i stínicí technika patří k produktům, které pomáhají zlepšit energetické parametry budov, a proto splňují dotační kritéria další fáze programu Nová zelená úsporám. Jak říká Dominika Bruchatá, při snížení roční potřeby energie na vytápění alespoň o 20 % činí dotace 2 100 Kč/m2 oken. Pokud se výměna oken zkombinuje se zateplením a potřeba tepla na vytápění klesne o 60 % a více, vznikne nárok na maximální dotaci 3 800 Kč/m2 oken. Dotaci je možné čerpat také na venkovní stínění, při ručním ovládání jde o příspěvek 500 Kč/m2 oken a při inteligentním řízení dotace dosáhne 1 000 Kč/m2 oken.

 

Na FOR ARCH i pro radu

Stavební veletrh FOR ARCH nenabízí pouze široké portfolio produktů a firem z více stavebních oborů. Jeho návštěvníci mají také možnost bezplatně získat cenné rady od odborníků. „Veletrh nabídne možnost poradit se s profesionály na stáncích vystavovatelů i v poradenských centrech a přinese zajímavé přednášky napříč stavebními obory,“ říká ředitelka veletrhu FOR ARCH Kateřina Maštalířová.

 

Letošní ročník přinese ještě jeden unikát. Premiérově se koná v souběhu s veletrhem nábytku FOR INTERIOR, který nabídne portfolio produktů a služeb z odvětví nábytku, interiérů a bytového designu, čímž dokonale doplní klasickou nomenklaturu stavebního veletrhu.ČESKÝ PRŮMYSL NA CESTÁCHLetošní veletrh pro stavbu a bydlení For ARCH obohatí putovní osvětová výstava #CzechIndustryPhoto. Více než dvacítka uměleckých fotoobrazů z rozmanitých odvětví odhalí skryté krásy českého průmyslu a zároveň poukážou na jeho vysoký potenciál z hlediska inovací a zaměstnávání.

Každý velkoformátový snímek má svůj zajímavý příběh, za kterým stojí hrdí zaměstnanci. Přijďte i s dětmi navštívit veletrh i tuto prestižní fotovýstavu na výstaviště PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech do Haly č. 3, neboť v Praze se zdrží jen do konce veletrhu. Poté se přesouvá do dalších měst!

 NÁRODNÍ ENERGETICKÝ KLASTR opět vystavovatelem na veletrhu FOR ARCH


NÁRODNÍ ENERGETICKÝ KLASTR, z.s. je spolek právnických a fyzických osob založený a registrovaný ve smyslu ustanovení zákona č. 83/1990 Sb. o sdružování v jeho platném znění. Členové NEK jsou společnosti působící v oblasti výroby energetických zařízení, vysoké školy a výzkumné organizace. Členové se dále zabývají distribucí energie a výzkumně vývojovými činnostmi v oblasti zvyšování účinnosti zařízení. Výběr firem reprezentativně pokrývá celý energetický hodnotový řetězec od výroby energie až po výrobu elektrických zařízení s vysokou přidanou hodnotou.

 

Členové NEK podnikají či působí v následujících odvětvích:

 - elektrotechnický průmysl,

 - energetický průmysl,

 -  teplárenství,

- zpracovatelský průmysl produkující odpady vhodné pro další zpracování v energetickém průmyslu,

 - výrobci technologií pro energetiku,

 - vzdělávání, výzkum a vývoj.

 

Účelem klastru je podpora inovací a zvýšení konkurenceschopnosti a exportní schopnosti propojených firem, podnikatelů a institucí působících v České republice. Smyslem členství v klastru je spolupráce firem a růst elektrotechnického a energetického průmyslu – tedy sdílení informací, hledání nejlepších postupů, inovace, marketing, spolupráce na zakázkách, zvyšování kvalifikace, aktivace výzkumných a vývojových projektů, posílení výzkumné infrastruktury – vybudováním výzkumného centra klastru ve spolupráci s VŠB-TUO a společná účast na výstavách a veletrzích.

http://www.energy-cluster.cz/Nová zelená úsporám i kotlíkové dotace jsou zpět!


Dotační programy Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace vstupují do nové fáze. Víte, na co, jak a kdy můžete žádat o podporu? Nejen to se dozvíte na FOR ARCHu v hale 2 na stánku Státního fondu životního prostředí ČR, který pro vás navíc připravil dvě přednášky v rámci doprovodného programu.

Stavíte nebo rekonstruujte? Řekněte si o dotaci až 50 %

Další etapa programu Nová zelená úsporám startuje v říjnu. Vedle výhodných dotací přinese i řadu novinek a do roku 2030 rozdělí minimálně 39 miliard korun. Příspěvky pro majitele rodinných a bytových domů se rozrostly a cesta k nim je jednodušší.

 

Spořte s Novou zelenou úsporám

Nová zelená úsporám je dostupná téměř pro každého. Majitelům rodinných a bytových domů šetří jak budoucí výdaje za energii a pitnou vodu, tak i náklady na vstupní investici. Úsporná opatření navíc zhodnotí nemovitost i s výhledem do budoucna, protože požadavky na energetické a ekologické parametry budov budou stále více ovlivňovat jejich cenu.

Mezi nejzásadnější novinky Nové zelené úsporám patří podpora bytových domů po celém Česku a její zvýšení na 50 %, navýšení jednotkových dotací a sloučení s Dešťovkou, dotačním programem na zachytávání dešťové vody. Nově lze získat dotaci i na výměnu neekologického kotle a dobíjecí stanici pro osobní auta.

 

Kombinovat se vyplatí

Čím více opatření žadatel zkombinuje, tím vyšší bonus ke standardní dotaci získá. Tak by se dalo stručně shrnout pravidlo pro sčítání bonusů. Majitelé rodinných domů za každou kombinaci získají 10 000 korun a za kombinaci s výměnou starého kotle 20 000 korun. U bytových domů lze za kombinaci dostat dokonce 20 000 korun. Bonusy se mohou sčítat, a tak u rodinných domů žadatelé ušetří až 90 000 korun a u bytových domů až 120 000 korun.

Je to lehčí, než si myslíte

Žádost o dotaci je možné podat před, v průběhu i po realizaci stavby, rekonstrukce nebo koupě, a to on-line přes portál Nová zelená úsporám. Elektronicky bude probíhat i následná komunikace se Státním fondem životního prostředí ČR. Díky tomu žadatelé vše vyřídí bez zbytečného papírování z pohodlí domova. Na webu bude k dispozici i seznam kontaktů na odborníky a dodavatele, kteří zájemcům pomohou s rekonstrukcí a stavbou podle podmínek programu.

 

Topíte starým kotlem? Využijte kotlíkové dotace

Víte, že bude od 1. září 2022 zakázáno topit starým kotlem na pevná paliva? Nyní, i když nemáte dostatek financí, máte poslední šanci na jeho výměnu za ekologické vytápění. Řekněte si o kotlíkovou dotaci a získáte zpět až 95 % výdajů! Příjem žádostí startuje přes krajské úřady na začátku příštího roku.

 

Program na výměnu neekologických kotlů, tzv. kotlíkové dotace, vstupuje do nové fáze. Od 1. září 2022 bude podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 povoleno používat kotle pouze 3. a vyšší emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Provoz zastaralých kotlů bude zakázán a bude nutné je vyměnit za nové ekologické zdroje vytápění.

 

Máte nižší příjem? Nevadí

Pro ty, kteří nebudou mít na výměnu kotle dostatek financí z důvodu nižších příjmů, Ministerstvo životního prostředí připravilo podporu z fondů Evropské unie ve výši 5,5 mld. Kč. Ostatní domácnosti mohou na pořízení nových kotlů využít dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Kotlíkovou dotaci pro domácnosti s nižším příjmem mohou využít ti, u nichž výše pruůměrného ročního čistého příjmu na člena domácnosti v roce 2020 nepřesáhla 17 900 Kč, tj. 14 242 Kč na osobu a měsíc. Příjmy členů domácnosti jsou průměrovány a u dětí a studentů do 26 let se příjem počítá jako nulový. Osoby se starobním nebo invalidním důchodem 3. stupně mají na dotaci nárok automaticky.

 

Dotace pokryje až 95 % nákladů

Dotaci můžete využít na výměnu kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy za kotel na biomasu tepelné čerpadlo a plynový kondenzační kotel. Podpora bude poskytována ve výši 95 %, a to i předem zálohově. Maximální výše dotace na plynový kondenzační kotel je 100 000 Kč, na kotel na biomasu s ruční nebo samočinnou dodávkou paliva a na tepelné čerpadlo 130 000 Kč.

 

Poslední šance

S ohledem na kapacity topenářů a dodavatelů kotlů stanovilo Ministerstvo životního prostředí speciální opatření pro vlastníky nemovitostí, kteří mají zájem o výměnu kotle. Kdo nestihne výměnu zrealizovat, ale požádá o dotaci do 1. září příštího roku, nebude v případě kontroly finančně sankcionován. Výměnu však bude muset provést do data, které určí úřad. To bývá zpravidla jeden rok.

 

Kontaktujte svůj krajský úřad

Příjem žádostí bude probíhat od začátku roku 2022 přes krajské úřady, které vám poskytnou i odborné poradenství. Budete mít k dispozici seznam výrobků a technologií, ze kterého můžete vybírat nový zdroj tepla na vytápění. Seznam není povinný. Pokud ale zvolíte jiný zdroj, musíte k žádosti předložit dokumenty jako třeba certifikát nebo technický list o stanovených parametrech, které prokáží, že splňují podmínky programu.

 

Chcete vědět více?

www.novazelenausporam.cz

www.kotlikydotace.cz

info@sfzp.cz, zelená linka 800 260 500

 

 

       

 Kamna na dřevo a sporák v jednom


Kamna na dřevo se sporákem nejsou přežitek našich babiček. I v moderní domácnosti můžete spojit příjemné s užitečným, topit v dřevem a přitom dát vašemu jídlu nezaměnitelnou chuť. Sporák HA 75.5 je přizpůsobený tak, že ho můžete přidat i ke kuchyňské lince díky nastavitelnosti výšky a použití krytky pro přechod napojení.

 

Volit můžete mezi bílým smaltem či barvou antracit, levou či pravou variantou pečící trouby. Na výběr máte dokonce i použití sklokeramické desky. Kamna mají i šuplík na dřevo, takže každý prostor je maximálně využit. Přijďte se přesvědčit na veletrh FOR ARCH na stánek 7B11.

 

Pro více informací klikněte zde.Závěrečná zpráva 2021

Závěrečná zpráva FOR ARCH 2020

Facebook
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje