FOR ARCH
Odebírat novinky
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany
Soutěž
GRAND PRIX - FOR ARCH 2024

Nové technologie i tipy na dotace přinese FOR ARCH: Šetříte na úsporné vytápění, fotovoltaiku či zateplení? Přijďte se inspirovat


Jak si stojí český trh s fotovoltaickými systémy? Kdo dosáhne na nejvýhodnější kotlíkové dotace? Co nabízí další etapa programu Nová zelená úsporám? Na tyto a mnohé další klíčové otázky najdou odpovědi návštěvníci zářijového stavebního veletrhu FOR ARCH 2023. Jeho vystavovatelé a odborníci bezplatně poradí, jak co nejvýhodněji investovat do opatření vedoucích k energetickým úsporám v domácnostech.

 

Nedávné průzkumy ukazují, že Češi řeší otázku energetických úspor v domácnostech stále intenzivněji. Shromažďují úspory a plánují úpravy svých domovů, například levnější vytápění, zateplení budov, výměnu oken, úspornější ohřev vody nebo zavedení alternativních zdrojů energie. Stále větší oblibě se těší také kombinace vícero opatření pro energetickou soběstačnost, za pozornost stojí třeba fotovoltaický systém s tepelným čerpadlem. „Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny umožňuje úsporný ohřev vody a (při větších přebytcích energie) vytápění celé budovy. Významnou výhodou této sestavy je možnost využití největších energetických přebytků v letním období na chlazení: tepelné čerpadlo je totiž jediný zdroj tepla, který umí i chladit. Sestavu tepelného čerpadla s fotovoltaickým systémem si můžete pořídit s baterií, nebo bez ní. V prvním případě umí regulace fotovoltaického systému rozhodnout, kdy a jakým způsobem bude elektrická energie využita (resp. uložena); v tom druhém jsou přebytky akumulované pomocí tepelného čerpadla a topných těles v podobě tepelné energie,“ vysvětluje Luboš Vrbata, vedoucí DZD Solar, fotovoltaické divize společnosti DZ Dražice, která se představí na veletrhu FOR ARCH.

 

Co se děje s českým trhem?

 

Jaká je situace na fotovoltaickém trhu po nedávném skandálu s neplněním smluvních závazků ze strany firem? Hrozí, že vývoj této oblasti směřuje ke krizi? Jak říká Luboš Vrbata, z jemu dostupných analýz nevyplývá, že by se trh v Česku nějak významněji ochlazoval. Dochází pouze k přelévání poptávky mezi jednotlivými segmenty: firmy se intenzivněji zaměřují na projekty pro průmyslové nemovitosti, jejichž majitelé se snaží snížit svou závislost na drahých energiích. Minulé události na nepředvídatelném trhu s energiemi je totiž přesvědčily o tom, že současné zlevňování nemusí trvat dlouho. A co se týče rezidenčního segmentu, tam došlo k obvyklému zimnímu útlumu poptávky, aby poté nastalo jarní oživení.

 

Silným tématem letošního roku v oboru vytápění jsou pokračující kotlíkové dotace. Ty ve své nejnovější podobě pomohou s výměnou starého kotle na pevná paliva také domácnostem s nízkými příjmy.

 

Podmínky kotlíkových dotací jsme nastavili opět velmi výhodně, dotace činí až 95 procent a kromě toho bude poskytována zálohově, takže bude stačit mít naspořenou jen malou část vlastních prostředků. Domácnosti si navíc zajistí úspornější vytápění a zároveň se vyhnou pokutě, která by jim za provoz starých kotlů od září příštího roku hrozila,“ informuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

 

V případě ostatních domácností, které do této skupiny nespadají, je možné získat až 50 procentní dotaci na výměnu neekologického kotle z programu Nová zelená úsporám.

 

Při realizaci všech plánovaných úprav bydlení od fotovoltaiky po zateplení je důležité vybrat si správného dodavatele či výrobce. Veletrh FOR ARCH kromě velkého množství vystavovatelů přináší návštěvníkům také možnost bezplatných konzultací s odborníky napříč stavebními obory. A to jak v připravených poradenských centrech, tak přímo na stáncích vystavovatelů. Ve dnech 19. až 23. září se však v Letňanech nebudou soustřeďovat pouze novinky a technologie z oblasti alternativních zdrojů energie, vytápění či fotovoltaiky. Představí se rovněž obory elektroniky a zabezpečení, stavby, dřevostaveb i wellness & spa.






Více
  Dřevostavby a bydlení
Dřevostavby a bydlení Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná ne Terasová prkna: Jaké jsou typy, cena a vlastnosti Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postav Nádrž na dešťovou vodu: Kolik vám ušetří a jak ji Jaká je reálná cena dřevostavby?
Závěrečná zpráva 2023

Facebook
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje