PŘEDNÁŠKA Č. 1
10.00 - 10.45 - Ladislav Čapek
Transformace stavebnictví pomocí digitálních dvojčat: Inovace, výzvy a budoucnost
V době, kdy digitalizace proniká do různých odvětví, stavebnictví není výjimkou. Digitální dvojčata, která kombinují fyzický svět s jeho digitálním protějškem, se stávají klíčovým prvkem pro efektivní správu stavebních projektů. Tento příspěvek se zaměřuje na hlavní aspekty spojené s digitálními dvojčaty, konkrétně na jejich vytváření a praktické využití.
Přechod k digitálním dvojčatům přináší specifické výzvy. Jednou z nich je integrace dat z různých zdrojů, jako jsou rozsáhlá množství prostorových dat (BIG DATA) z laserskanů, dokumentace v rámci BIM (Building Informational Modelling), senzorová data a provozní informace.
V době zdůrazňování energetické účinnosti bude přednáška detailně rozebírat konkrétní úspory a praktické využití digitálních dvojčat. Budou ukázány příklady využití digitálních dvojčat pro přípravu fotovoltaických elektráren na budovách, optimalizaci zateplovacích opatření a úsporu energie v osvětlení. Dále bude prezentováno, jak digitální dvojčata mohou efektivně sloužit pro správu nemovitostí v rámci facility/asset managementu.
S rychlým vývojem technologií umělé inteligence a internetu věcí (IoT) se otevírají nové možnosti pro digitální dvojčata ve stavebnictví. Budoucnost vidíme v prediktivním modelování, kde lze na základě historických dat a analýzy provozních údajů předpovědět potenciální problémy a optimalizovat údržbu.
PŘEDNÁŠKA Č. 2
11.05 - 11.50 - Tomáš Rousek
Virtuální realita, digitální dvojčata a budoucnost architektury na Zemi i ve vesmíru
V rámci přednášky se podíváme na technologie BIM, Virtuální reality, AI, 3D tisku a robotické výstavby. Zmíníme nástroje umělé inteligence a parametrického navrhování.
Na místě bude možné si projít virtuální simulaci základny Prahy na Měsíci s množstvím obytných modulů, raket i originálním roverem LUNIAQ inspirovaným vozy Škoda ENYAQ. Prezentována bude verze vyvinutá pro výstavu ve Space Center Houston, velkém muzeu při centru NASA JSC.
PŘEDNÁŠKA Č. 3
12.30 - 13.05 - Marek Stařičný
Wearrecho – kolaborativní software pro navrhování architektury, spolupráci a vizualizaci ve virtuální realitě
1. Tvorba a prezentace architektury ve virtuální realitě: máte možnost vytvářet architekturu přímo kolem sebe v měřítku 1:1, intuitivně, jednoduše a rychle. Interaktivní funkce také zahrnují možnost provádět v reálném čase změny v designu interiéru, výběru materiálů a nábytku i v dispozičním uspořádání, a také okamžité změny počasí a času.
2. Spolupráce ve VR nebo i přes desktop: Wearrecho umožňuje připojení více uživatelů v rámci jediného projektu. Máte tak možnost pracovat na projektu se svými kolegy a partnery odkudkoliv na světě.
3. Propojení WR s parametrickým prostředím BIM. Všechno, co vytvoříte ve Wearrecho, se projeví v Revitu a naopak. Nyní je v intenzivním vývoji (a už i k vyzkoušení) jednoduchá manipulace s BIM prvky přímo ve WR. Například posun okna - změna se pak v Revit addinu projeví k ukázání na editovaný prvek a jeho potvrzení/zamítnutí (tato manipulace je i ve světovém měřítku unikátní).
PŘEDNÁŠKA Č. 4
13.20 - 13.50 - Ondřej Valach
Jak s Lumionem na vizualizace z různých SW a ještě jednoduše
Lumion je jeden z nejpoužívanějších programů na vizualizace, v ČR jej používá každý rok téměř dvě desítky tisíc odborníků, ale poslední dobou prošel obrovským vývojem a dostal spoustu malých i velkých úprav. Pojďte se podívat, jak vytvořit vizualizace z téměř jakéhokoliv CAD programu, rychleji a jednodušeji než kdy dříve. Součástí prezentace BIM a digitálních dvojčat může být i profesionální vizualizace, jde to.
PŘEDNÁŠKA Č. 5
14.05 - 14.35 - Petr Karásek
Moje Archicad workflow
Prezentace mé pracovní workflow s programem Archicad v průběhu navrhování a projektování rodinných domů ve 3D. Cílem je maximální efektivita práce a minimalizace chyb při zpracování 3D informačního modelu resp. digitálního dvojčete stavby
PŘEDNÁŠKA Č. 6
15.05 – 15.35 - Martin Svoboda
Vizualizace v praxi
Vstupte do světa 3D modelování, vizualizací a renderovaných videí přímo ve vašem BIM projektu. Sdílím s vámi své bohaté zkušenosti a nejnovější trendy v oblasti vizualizace, a to s využitím programů ArchiCAD a Lumion. Dozvíte se, jak efektivně a rychle vytvářet poutavé grafické výstupy, které osloví vaše klienty a zvýší atraktivitu vašich architektonických projektů, aniž byste museli opouštět prostředí vašeho BIM projektu nebo provádět složité úpravy v dalších softwarových nástrojích. Připojte se k nám a objevte umění vizualizace v praxi.
PŘEDNÁŠKA Č. 7
15.50 – 16.15 - Joanna Linhartová
SketchUp, 3D modelování, novinky
SketchUp je světově nejrozšířenější 3D modelář, který se v naší republice začal prodávat v roce 2003. A od té doby je skutečně „srdcovou“ záležitostí obrovského množství designérů, architektů, stavařů, výrobců nábytku atd. atd. Svou intuitivností a hravostí si vytvořil na trhu pro zpracování 3D modelu bezkonkurenční pozici. V nové verzi se opět objevilo několik velmi příjemných vylepšení, jako obvykle vymyšlených tak, aby co nejvíce zefektivnily práci, aniž by dodaly programu na složitosti. Prostě stále platí – NEPANIKAŘTE – je to opravdu jednoduché.
PŘEDNÁŠKA Č. 8
16.35 - 14.35 – Rudolf Vyhnálek
Vizualizace a Autodesk Revit
Základním výstupem BIM je 3D model. Ačkoliv je specificky vytvořený proto, aby z něj bylo možné získat projektovou dokumentaci, je velmi dobře použitelný i pro pokročilé vizualizace. Přednáška se věnuje možnostem propojení světa BIM v podání Autodesk Revit a speciálních vizualizačních nástrojů.