FOR ARCH
Odebírat novinky
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Vše o energeticky efektivních budovách se dozvědí návštěvníci veletrhu FOR ARCH 2020


Vše o energeticky efektivních budovách se dozvědí návštěvníci veletrhu FOR ARCH 2020

Energeticky efektivní budovy se letos skloňují ze dvou důvodů. Začala platit povinnost stavět budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Zároveň je dotačním titulem Nová zelená úsporám podporována výstavba rodinných i bytových domů s nízkou energetickou náročností, jejichž parametry se blíží pasivním domům. Zásadní informace a novinky tohoto oboru přinese ve dnech 22. až 26. září veletrh FOR ARCH na výstavišti PVA EXPO PRAHA.

 

Od roku 2020 musí být všechny budovy projektované a realizované ve standardu s téměř nulovou spotřebou energie. Ty jsou u nás definovány kvalitní obálkou budovy, přesně řečeno zvýšeným požadavkem na průměrný součinitel prostupu tepla obálky budovy, a požadavkem na využití efektivních zdrojů tepla, který je vyjádřen zvýšeným požadavkem na tzv. neobnovitelnou primární energii. Součinitele prostupu tepla obalových konstrukcí vycházejí přibližně na úrovni doporučených hodnot dle ČSN 73 0540-2:2011, z hlediska vytápění často vyhoví jako zdroj tepla rodinných domů plynový kondenzační kotel, rodinné domy s čistě elektrickým přímotopným vytápěním musí být doplněny ještě vhodným obnovitelným zdrojem.

 

„Oproti dosud platným požadavkům představuje požadavek na budovy s téměř nulovou spotřebou energie zpřísnění v rozsahu odpovídajícímu instalaci oken s trojskly namísto oken s dvojskly s běžnou obálkou, nebo dvojskla s navýšením tloušťky tepelných izolací obálky budovy o 30 mm oproti běžnému řešení. Obě varianty odpovídají u rodinného domu investičním vícenákladům ve výši zhruba 30 000 Kč, tedy méně než 1 % rozpočtu,“ uvádí Michal Čejka ze Šance pro budovy, spoluautor zásad a podmínek poskytování podpory v programu Nová zelená úsporám. S novými požadavky bude dosažení parametrů budovy s téměř nulovou spotřebou energie možné ovlivnit i architekturou, tvarem a orientací budovy.

 

Od roku 2020 mohou o podporu žádat nejen stavebníci, ale i první kupující rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, samozřejmě za předpokladu, že o dotaci již nežádal stavebník. Rozšíření programu by mělo investory motivovat k nákupu energeticky úsporného bydlení namísto běžného neúsporného projektu. Možnost žádat o dotaci při koupi je zásadní u developerských projektů rodinných i bytových domů.

 

Cílem této úpravy programu je také narovnání podmínek pro různé typy investorů: „Investor, který si zajišťuje stavbu domu sám, mohl podporu získat, avšak ten, který si nechá dům postavit také v podstatě na klíč v rámci developerského projektu, na ni nedosáhl, přitom však technické podmínky oba domy plnily,“ říká Lucie Früblingová, vedoucí samostatného oddělení komunikace a tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR. Výše podpory výstavby rodinných domů je podle dosažených energetických parametrů domu 150 (B.0), 300 (B.1) nebo 450 tisíc korun (B.2), při nákupu rodinného domu lze žádat pouze v oblastech podpory B.1 a B.2. U bytových domů je poskytována podpora ve výši 1300 Kč/m2 energeticky vztažné plochy bytu. V případě nákupu bytové jednotky v novém bytovém domě je výše podpory omezena na 200 tisíc Kč.

 

Počet žádostí programu NZÚ v jednotlivých letech neustále roste. „V roce 2019 došlo až k 40% nárůstu počtu přijatých žádostí,“ uvádí Lucie Früblingová a dodává: „Tento trend přetrvává i v letošním roce, kdy počet žádostí opět meziročně výrazně roste, a to i přes různá omezení vyvolaná opatřeními proti šíření nového typu koronaviru, v dubnu jsme zaznamenali 115 nových žádostí v oblasti podpory výstavby domů s velmi nízkou energetickou náročností.“ Drtivá většina žádostí směřuje do oblasti rodinných domů. Novinkou od roku 2019 je možnost získat dotaci z NZÚ na venkovní stínicí techniku, což by ve výsledku podle MŽP mělo přinést ještě větší energetické úspory. „U některých uživatelů hrála další finanční položka, spojená se stínicí technikou, svou roli. Nyní bude pro mnohé toto rozhodnutí jednodušší,“ uvedla výkonná manažerka Svazu podnikatelů ve stínicí technice Štěpánka Lubinová.

 

Výrobci systémů jsou na nový standard budov připraveni

„Ačkoliv se stavební normy a požadavky na energetickou náročnost staveb neustále zpřísňují, stále se dají splňovat jednovrstvým řešením – zdivem bez zateplení. Proto se stále přikláníme k jednovrstvým řešením. U staveb většího rozsahu, jako jsou bytové a polyfunkční domy, jsou vyšší požadavky jak na únosnost, tak na akustiku. Zde se pak nevyhneme tzv. sendvičovému zdivu, zdivu se zateplením,“ říká Michal Vavřínek, technický poradce společnosti Xella.

 

 

„U pasivních domů se ovšem neřeší jen úniky tepla, ale naopak i tepelné zisky. Moderní jsou dnes domy s velkými prosklenými plochami, kudy může a má proudit slunce a budovu vyhřívat. Abychom mohli toto teplo regulovat, osazují se okna stínicí technikou, tedy venkovními žaluziemi nebo roletami. Náš systém nabízí žaluziové kastlíky, které lze schovat pod omítku a vytvořit tak krásný a funkční prvek,“ dodává Michal Vavřínek.

 

FOR ARCH bude centrem informací o energeticky úsporné výstavbě

 

Povinnosti výstavby budov s téměř nulovou spotřebou energie se promítnou na veletrhu FOR ARCH 2020 do řešení a expozic drtivé většiny vystavovatelů. „Veletrh vnímáme jako skvělou příležitost setkat se s lidmi, kteří plánují stavbu či rekonstrukci svých domů, poradit jim, jak nejlépe postupovat, aby jejich dům byl co nejúspornější a oni zároveň díky dotaci ušetřili. Každoročně máme pro návštěvníky připravený i bohatý doprovodný program s řadou zajímavých přednášek, a pokud to aktuální situace dovolí, tak bychom ho rádi uskutečnili i letos,“ uzavírá Lucie Früblingová.

 

Více informací na www.forarch.cz.

 

 

 

 






Více
  Dřevostavby a bydlení
Dřevostavby a bydlení Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná ne Terasová prkna: Jaké jsou typy, cena a vlastnosti Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postav Nádrž na dešťovou vodu: Kolik vám ušetří a jak ji Jaká je reálná cena dřevostavby?
Závěrečná zpráva 2024

Závěrečná zpráva 2023

Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje