FOR ARCH
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany
Soutěž
GRAND PRIX - FOR ARCH 2020

Obory veletrhu

Nejvyšší dřevěná budova na světě Treet tématem exkluzivní přednášky na veletrhu FOR ARCH.


Nejvyšší dřevěná budova na světě Treet tématem exkluzivní přednášky na veletrhu FOR ARCH.

Čtrnáctipodlažní budova ze dřeva stojí v norském Bergenu. Se svou výškou 52,8 m byla po svém dokončení v roce 2015 nejvyšší bytovou dřevostavbou světa. Nosnou konstrukci budovy tvoří dřevěné CLT prvky, celý projekt je zaměřen na udržitelnost a kvalitu ve stavebnictví. O konstrukci, průběhu stavby a řešení požární bezpečnosti pohovoří Ole Herbrand Kleppe, vedoucí projekt manažer společnosti BOB, developera budovy Treet, na konferenci Požární bezpečnost staveb dne 21. 9. na veletrhu FOR ARCH 2017.

Nosná konstrukce z CLT nosníků

Hlavní nosnou konstrukci tvoří nosníky z křížem lepeného dřeva CLT průřezu 12x20 cm, délky až 20 m. Pravoúhlé rámy jsou vyztuženy diagonálami ze stejného materiálu. Na dvou protějších fasádách je tato konstrukce předsazena před fasádu do úrovně zasklených lodžií. V druhém směru jsou diagonály součástí interiérů. Štítové stěny jsou předsazeny před nosnou konstrukci a jsou zatepleny. Spoje dřevěných prutů ze speciálních plechů jsou skryté v dřevěné konstrukci. Budova má ve své nosné konstrukci cca 900 m3 řeziva.

Bydlení v budově Treet

Projekt nabízí dva typy bytů: jednopokojové o ploše 43 m² a dvoupokojové o ploše 64-66 m². Byty v 5. a 10. patře omezuje ve větší míře nosná konstrukce, kvůli které mají obytnou plochu o něco menší. Většina bytů má vlastní balkon. V horní části budovy, ve 14. a 15. patře, jsou střešní terasy. V 9. patře je k dispozici tělocvična s výhledem na město a fjord. V suterénu, který je postaven z betonu, jsou parkoviště a sklepy pro obyvatele.

Ukázka prefabrikace a industrializace stavebního procesu

Pro společnost BOB je budova Treet pilotním projektem industrializace stavebního procesu. Cílem bylo využití co nejvyššího stupně prefabrikace, a to jak v případě stavebních modulů vkládaných do nosné konstrukce, tak v případě nosné konstrukce samotné. Prefabrikované bylo rovněž krytí podlah, obložení stěn na chodbách, schodištích a na výtahové šachtě. Takto vysokou úrovní prefabrikace se výrazně zkrátila doba výstavby.

Treet od myšlenky k realizaci

Myšlenku stavby výškové budovy u mostu Puddefjord původně formuloval architekt Geir Brekke ze společnosti Lund & partners v roce 2005. Projekt byl následně rozpracován společností BOB do podoby nejvyšší dřevěné budovy na světě. Klíčovou roli návrhu nosné konstrukce a využití modulů sehrála Rune B. Abrahamsen ze společnosti Sweco AS ve spolupráci s týmem společnosti Artec Projekt. Během plánování projektu se zvažovaly rozličné systémy pro výškové stavby ze dřeva, včetně použití křížem laminovaného dřeva. Finální návrh je kombinací prefabrikovaných stavebních modulů s lepenou konstrukcí. Zemní práce a výstavba suterénu s parkovištěm a sklepy byly zahájeny v květnu 2014. Práce na kompletaci modulů byly zahájeny v říjnu 2014. Projekt byl dokončen v prosinci 2015.

Na konferenci se můžete přihlásit ZDE.


Více
  TZB-info
TZB-info Výměna zdroje tepla na vytápění v zámku Kosmonosy Jednoduché a spolehlivé hydronické vyvážení podlahového vytápění Metodická doporučení pro účinnou dezinfekci povrchů v souvislosti s COVID-19 Ostrava hledá investičního partnera pro rezidenční objekt Nové Lauby Druhy rostlin vhodné pro zelené prostory vzhledem ke klimatickým změnám Moderní systém pro optimalizaci vytápění | Smatrix Pulse
Závěrečná zpráva FOR ARCH 2019

Závěrečná zpráva FOR ARCH 2018

Facebook
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje